Розміщено 21.12.2021 р.

Як обрати якісні та безпечні харчові продукти до святкового столу: Держпродспоживслужба Прикарпаття рекомендує

    Наближаються Новорічні та Різдвяні свята, і господині вже починають складати меню та закуповувати харчові продукти. На сьогодні маємо різноманітний їх вибір. До продуктових магазинів, на сільськогосподарські ринки завозяться продукти у значно більших, ніж зазвичай, обсягах та проводяться улюблені багатьма розпродажі і святкові акції. Як розібратися у їх великому асортименті, як обрати якісні та безпечні харчові продукти до святкового столу та запобігти харчовим отруєнням?

   Незважаючи на піднесений настрій у передчутті свята, споживач при купівлі будь-яких продуктів харчування, особливо акційних, повинен бути уважним, щоб не зіпсувати неякісним продуктом святковий стіл.

   Спеціалісти Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області радять пильно вивчати продукт, який купується, особливу увагу звертати на маркування, зокрема, на склад, на дату кінцевого споживання.

   Перш ніж віддати гроші за продукти, придивіться до умов їх реалізації. Звертайте увагу на дотримання правил гігієни продавцем: чи тримає він у чистоті своє торгове місце, чи дотримується правил викладки товару на вітрині, чи забезпечено дотримання температурних режимів та умов зберігання харчових продуктів. Уникайте купівлі продуктів у закладах торгівлі, в яких нехтують правилами гігієни.

   Звертайте увагу на зовнішній вигляд харчових продуктів. Деформовані банки, зім’яті та розірвані упаковки, завітрені з неприємним запахом продукти - це ознаки порушення умов зберігання, що призводить до пошкодження товару.

   Щодо кулінарних виробів, то покупець має право запитати, коли і з чого вони були виготовлені, дізнатись про термін їх придатності, умови зберігання, тобто отримати всю інформацію, яку містить запакована продукція.

   Радимо закуповувати тільки ті продукти, які вам знадобляться для приготування святкових страв, і які дійсно будуть використані до кінця зазначеного виробником терміну.

   Зберігайте чеки, щоб при необхідності довести факт придбання неякісного харчового продукту. Про всі порушення в закладах торгівлі повідомляйте Держпродспоживслужбу області.

   Для безпеки і профілактики харчових отруєнь утримайтеся від купівлі продуктів непривабливого зовнішнього вигляду і сумнівної якості. Уникайте місця стихійної торгівлі.

   І в жодному разі не забувайте про виконання заходів безпеки в умовах коронавірусної пандемії: обов’язково користуйтеся у закладах торгівлі захисними масками, дезінфікуйте руки, забезпечуйте соціальну дистанцію у чергах.

   Вдома також дотримуйтеся правил зберігання харчових продуктів, технології приготування страв та термінів їх споживання.

   Сподіваємося, ці нескладні правила допоможуть вам зорієнтуватися, як обирати продукти правильно і з користю.

 

Розміщено 13.12.2021 р.

Допомога захисникам України

   Спеціалісти Снятинського управління Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області та районної державної лікарні ветеринарної медицини щорічно до дня Святого Миколая передають посильну матеріальну допомогу для бійців ООС, які оберігають мир і спокій на сході України.

Не став винятком і цей рік: спеціалісти Держпродспоживслужби Снятинщини зібрали чимало різного роду подарунків, продуктів харчування та солодощів, котрі будуть передані нашим захисникам.

   Нехай наші бійці навіть далеко від рідних домівок, на оборонних рубежах відчують підтримку і турботу, домашній затишок і святковий настрій.

 

 

 

Розміщено 07.12.2021 р.

Прикарпаття перейшло від «червоної» до «жовтої» зони епідемічної небезпеки

Відповідно до рішення Державної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій, Івано-Франківська область з 7 грудня перебуває в «жовтій» зоні епідемічної небезпеки. В «жовтій» зоні епідемічної небезпеки, порівняно з «червоною», знято обмеження на приймання відвідувачів суб’єктами господарювання у:

 • торгівельно-розважальних центрах;
 • сфері торгівлі непродовольчими товарами;
 • промислових ринках;
 • підвісних канатних дорогах;
 • готелях, санаторно-курортних закладах.

 

Обмеження в жовтій зоні епідемічної небезпеки станом на 06.12.2021

ЗАБОРОНЕНО

ДОЗВОЛЕНО

Проведення всіх масових (культурних, спортивних, розважальних, соціальних, релігійних, рекламних, наукових, освітніх, професійних тематичних та інших) заходів*

Атестація здобувачів освіти;

Проведення офіційних спортивних заходів, включених до Єдиного календарного плану фізкультурно-оздоровчих та спортивних заходів України, та матчів командних ігрових видів спорту професійних спортивних клубів без глядачів

Приймання відвідувачів у кінотеатрах, інших закладах культури та приймання відвідувачів іншими суб’єктами діяльності у сфері культури*

 

Приймання відвідувачів суб’єктами господарювання, які провадять діяльність у сфері громадського харчування (барів, ресторанів, кафе тощо)*

Діяльність з надання послуг громадського харчування із здійсненням адресної доставки замовлень та замовлень на винос

ЗАБОРОНЕНО

ДОЗВОЛЕНО

Приймання відвідувачів у спортивних залах, фітнес-центрах, басейнах*

Приймання спортсменів національних збірних команд України та їх тренерів

діяльність закладів, що надають послуги з розміщення*

Діяльність готелів, санаторно-курортних закладів, установ і закладів, які надають соціальні послуги, реабілітаційних установ для осіб з інвалідністю та дітей з інвалідністю, а також стаціонарних відділень первинного та складного протезування протезно-ортопедичних підприємств, що належать до сфери управління Міністерства соціальної політики, дитячих закладів оздоровлення та відпочинку);

*Вищевказані обмеження не застосовуються за умови наявності в усіх учасників (відвідувачів), крім осіб, які не досягли 18 років, та організаторів заходу (співробітників закладу):

- "жовтого" COVID-сертифіката або паперової довідки 063-О (термін дії 30 днів);

- "зеленого" COVID-сертифіката (термін дії рік);

- міжнародного свідоцтва про вакцинацію (термін дії рік);

- іноземного COVID-сертифіката про щеплення вакцинами, дозволеними ВООЗ (термін дії рік);

- негативного результату ПЛР або експрес-тесту (діє 72 години).

- сертифіката про одужання від COVID-19 (діє 105 днів з дати встановлення діагнозу).

 Відвідування сторонніми особами установ і закладів соціального захисту, в яких перебувають громадяни похилого віку, особи з інвалідністю, особи із стійкими інтелектуальними або психічними порушеннями, установ і закладів, що надають соціальні послуги сім’ям (особам), у складних життєвих обставинах

Відвідування установ і закладів соціального захисту законними представниками, членами сім’ї, родичами за умови дотримання всіх протиепідемічних заходів, не частіше ніж один раз на тиждень);

Відвідування установ і закладів, які надають соціальні послуги екстрено (кризово)

 

Здійснення перевезень пасажирів авіаційним, автомобільним та залізничним транспортом у міжобласному та міжнародному сполученнях при наявності у них (крім осіб, які не досягли 18 років):

- негативного ПЛР або експрес тесту, яке проведене не більш як за 72 години до дня поїздки;

- міжнародного свідоцтва, що підтверджує отримання повного курсу вакцинації;

- документа, що підтверджує отримання однієї дози дводозної вакцини, який може бути застосовано протягом 30 днів від дати введення дози (жовті сертифікати) або ф.063/о;

- двома дозами дводозної вакцини (зелені сертифікати);

ЗАБОРОНЕНО

ДОЗВОЛЕНО

 

- довідки про одужання особи від зазначеної хвороби, чинність якого підтверджена за допомогою Єдиного державного вебпорталу електронних послуг, зокрема з використанням мобільного додатка Порталу Дія (Дія).

Відвідування закладів освіти здобувачами освіти у разі, коли на самоізоляції через контакт з пацієнтом з підтвердженим випадком COVID-19 перебуває більш як 50 відсотків здобувачів освіти та персоналу закладу освіти;

 

 

 

 

Відвідування закладів освіти здобувачами дошкільної освіти, учнями спеціальних закладів освіти та 1-4 класів закладів загальної середньої освіти, а також закладів освіти, в яких усі допущені до роботи в закладі працівники мають:

- міжнародне свідоцтво, що підтверджує отримання повного курсу вакцинації;

- або документ, що підтверджує отримання

однієї дози дводозної вакцини (жовті сертифікати) або ф.063/о;

- або документ, що підтверджує отримання двох доз дводозної вакцини (зелені сертифікати),

- або довідки про одужання особи від зазначеної хвороби, чинність якого підтверджена за допомогою Єдиного державного вебпорталу електронних послуг, зокрема з використанням мобільного додатка Порталу Дія (Дія);

- або наявності абсолютних протипоказань до вакцинації проти COVID-19).

 

 

здійснення регулярних та нерегулярних перевезень пасажирів автомобільним транспортом, зокрема перевезень пасажирів на міських автобусних маршрутах у режимі маршрутного таксі, в електричному (трамвай, тролейбус), залізничному транспорті, у міському, приміському, міжміському, внутрішньообласному та міжобласному сполученні, в кількості меншій , ніж сукупна кількість місць для сидіння та 50 відсотків місць для стояння, що передбачена технічною характеристикою транспортного засобу

 

    З 9 грудня 2021 року також набирає чинності наказ Міністерства охорони здоров'я України, який розширив перелік організацій, співробітники яких мають обов’язково щепитися проти COVID-19. Крім освітян та працівників центральних органів влади та місцевих державних адміністрацій, обов’язковій вакцинації проти коронавірусу на період дії карантину підлягають співробітники:

- підприємств, установ та організацій, що належать до сфери управління центральних органів виконавчої влади;

- установ і закладів, що надають соціальні послуги, закладів соціального захисту для дітей, реабілітаційних закладів;

- підприємств, установ та організацій, включених до Переліку об’єктів державної власності, що мають стратегічне значення для економіки і безпеки держави, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 4.03.2015 року № 83.

   Працівники вищезазначених установ, які на 9 грудня не матимуть документа про щеплення принаймні однією дозою антиковідної вакцини, сертифіката чи довідки про одужання від COVID-19 або довідки про протипоказання до щеплення, будуть відсторонені від роботи без збереження заробітної плати. 

   На керівника підприємства покладається контроль за допущенням до роботи тільки тих працівників, які мають документи про щеплення чи протипоказання до вакцинації.

   Додатково повідомляємо, що станом на 06.12.2021 р. спеціалістами Держпродспоживслужби здійснено 69221 моніторингове відвідування, виявлено 5072 порушення (7 %), складено 3356 протоколів, винесено 2588 приписів та пропозицій, направлено 438 листів в органи місцевого самоврядування, 323 – в Головне управління Національної поліції в Івано-Франківській області.

   За період з 30.10.2021 по 05.12.2021 включно (з дня введення «червоного» рівня епідемічної небезпеки) здійснено 8927 моніторингових відвідувань, виявлено 850 порушень (9,5 %), складено 694 протоколи, надано 362 пропозиції.

 

 

Розміщено 02.12.2021 р.

Про права споживачів житлово-комунальних послуг

    Надання житлово-комунальних послуг є різновидом договірних зобов‘язань, а тому порядок їх надання, захист прав споживачів житлово-комунальних послуг та врегулювання інших відносин, які виникають довкола житлово-комунальних послуг, регулюється чинним законодавством, а також договорами про надання житлово-комунальних послуг, що їх укладає кожен споживач із організацією-надавачем.

   Саме тому потрібно подбати про наявність підписаних договорів із організаціями-надавачами житлово-комунальних послуг. Договір - це саме той документ, на підставі якого споживач може пред‘являти претензії за ненадані або за неякісно надані послуги, вимагати відшкодування або перерахунку вартості послуг.

   У разі відсутності договору необхідно звернутися до організації, яка надає житлово-комунальні послуги із письмовою заявою з проханням укласти договір про надання відповідної послуги. Разом із цим в заяві слід зазначити бажання споживача отримати інформацію про перелік послуг, їх вартість та споживчі властивості, режим їх надання, структуру цін і тарифів. Таку заяву необхідно зареєструвати в канцелярії організації-надавача послуг. В разі відмови споживачеві в реєстрації його заяви, вона надсилається поштою - рекомендованим листом з повідомленням.

   Права споживачів житлово-комунальних послуг визначені у ст. 7 Закону України «Про житлово-комунальні послуги». Відповідно до наданих послуг споживач має право:

1) одержувати своєчасно та належної якості житлово-комунальні послуги згідно із законодавством і умовами укладених договорів;

2) без додаткової оплати одержувати від виконавця житлово-комунальних послуг інформацію про ціни/тарифи, загальну вартість місячного платежу, структуру ціни/тарифу, норми споживання та порядок надання відповідної послуги, а також про її споживчі властивості;

3) на відшкодування збитків, завданих його майну, шкоди, заподіяної його життю або здоров’ю внаслідок неналежного надання або ненадання житлово-комунальних послуг та незаконного проникнення в належне йому житло (інший об’єкт нерухомого майна);

4) на усунення протягом строку, встановленого договорами про надання житлово-комунальних послуг або законодавством, виявлених недоліків у наданні житлово-комунальних послуг;

5) на зменшення у встановленому законодавством порядку розміру плати за житлово-комунальні послуги у разі їх ненадання, надання не в повному обсязі або зниження їхньої якості;

6) на не оплату вартості комунальних послуг (крім постачання теплової енергії) у разі їх невикористання (за відсутності приладів обліку) за період тимчасової відсутності в житловому приміщенні (іншому об’єкті нерухомого майна) споживача та інших осіб понад 30 календарних днів, за умови документального підтвердження відповідно до умов договорів про надання комунальних послуг;

7) отримувати від управителя, виконавців комунальних послуг штраф у розмірі, визначеному договорами про надання відповідних житлово-комунальних послуг, за перевищення нормативних строків проведення аварійно-відновних робіт;

8) на перевірку кількості та якості житлово-комунальних послуг у встановленому законодавством порядку;

9) складати та підписувати акти-претензії у зв’язку з порушенням порядку надання житлово-комунальних послуг, зміною їхніх споживчих властивостей та перевищенням строків проведення аварійно-відновних робіт;

10) без додаткової оплати отримувати від виконавця відповідної послуги чи іншої уповноваженої на розподіл комунальної послуги особи детальний розрахунок розподілу обсягу спожитих комунальних послуг між споживачами багатоквартирного будинку;

11) без додаткової оплати отримувати інформацію про проведені управителем, виконавцем комунальної послуги нарахування плати за житлово-комунальні послуги (з розподілом за періодами та видами нарахувань) та отримані від споживача платежі;

12) у встановленому законодавством порядку відключитися від систем централізованого теплопостачання та постачання гарячої води;

13) розірвати договір про надання комунальної послуги, попередивши про це виконавця відповідної комунальної послуги не менш як за два місяці до дати розірвання договору, за умови допуску виконавця для здійснення технічного припинення надання відповідної послуги. Це право не поширюється на договір про постачання теплової енергії, укладений зі споживачами у багатоквартирному будинку, крім випадку розірвання такого договору колективним споживачем.

   Як передбачає ст. 7 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», споживач має право на несплату вартості житлово-комунальних послуг на період тимчасової відсутності споживача та/або членів його сім’ї. Для реалізації цього права споживач повинен звернутися до виконавця послуг з письмовою заявою та офіційними документами, що підтвердять факт відсутності. Це можуть бути документи з місця тимчасового проживання, роботи, лікування, навчання, проходження військової служби, відбування покарання.

   Наприклад, щоб не платити за послуги холодного та гарячого водопостачання на період тимчасової відсутності споживача і членів його сім’ї, слід звернутися із заявою до виконавця зазначених послуг для опломбування запірних вентилів на вводі в квартиру або власний будинок. За письмовою заявою споживача виконавець протягом доби відновить надання послуг, знявши пломби. Такий порядок встановлений п.32 Правил надання послуг централізованого опалення, подачі холодної і гарячої води і водовідведення, затверджених постановою КМУ від 21.07.05 р. № 630.

   Також варто зазначити, якщо рівень надаваних послуг не відповідає вимогам, що пред’являються, споживач має право вимагати захисту своїх прав в рамках Закону України «Про захист прав споживачів» та Закону України «Про житлово-комунальні послуги». Цей вид захисту прав споживачів житлово-комунальних послуг реалізується через складання та підписання актів-претензій у зв’язку з порушенням порядку надання житлово-комунальних послуг, зміною їхніх споживчих властивостей та перевищенням строків проведення аварійно-відновних робіт; безоплатному отриманні від виконавця відповідної послуги чи іншої уповноваженої на розподіл комунальної послуги особи детальний розрахунок розподілу обсягу спожитих комунальних послуг між споживачами багатоквартирного будинку; безоплатному отриманні інформації про проведені управителем, виконавцем комунальної послуги нарахування плати за житлово-комунальні послуги (з розподілом за періодами та видами нарахувань) та отримані від споживача платежі. Порядок оформлення претензій споживачів передбачено статтею 27 Закону України «Про житлово-комунальні послуги».

   Разом з тим споживач має право на зменшення розміру плати за надані послуги. Для цього споживач відповідно до Закону України «Про житлово-комунальні послуги» має право викликати представника виконавця для складання та підписання акта-претензії, в якому зазначаються строки, види, показники порушень тощо.

   Виклик представника виконавця має здійснюватися у спосіб, обумовлений у договорі між споживачем і виконавцем. Найбільш зручним і надійним є направлення письмової заяви, яку необхідно зареєструвати у канцелярії виконавця із одержанням вхідного номера виконавця та підписом особи, яка прийняла заяву.

   В разі невиконання вимог споживач має право звернутися до Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області із заявою про заявлені вимоги щодо ненаданих послуг.

 

Розміщено 30.11.2021 р.

Обов’язкова вакцинація від COVID-19: Міністерство охорони здоров'я розширило список професій

   З 9 грудня 2021 року набирає чинності наказ Міністерства охорони здоров'я України від 01.11.2021 р. №2393, який розширив перелік організацій, співробітники яких мають обов’язково щепитися проти COVID-19. 

   Крім освітян та працівників центральних та місцевих органів влади, обов’язковій вакцинації проти коронавірусу на період дії карантину підлягають співробітники:

підприємств, установ та організацій, що належать до сфери управління центральних органів виконавчої влади;

установ і закладів, що надають соціальні послуги, закладів соціального захисту для дітей, реабілітаційних закладів;

підприємств, установ та організацій, включених до Переліку об’єктів державної власності, що мають стратегічне значення для економіки і безпеки держави, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 04.03.2015 р. № 83.

   Працівники вищезазначених установ, які на 9 грудня не матимуть документа про щеплення принаймні однією дозою антиковідної вакцини, сертифіката чи довідки про одужання від COVID-19 або довідки про протипоказання до щеплення, будуть відсторонені від роботи без збереження заробітної плати. 

   На керівника підприємства покладається контроль за допущенням до роботи тільки тих працівників, які мають документи про щеплення чи протипоказання до вакцинації.

   Якщо працівник ухиляється або відмовляється від отримання щеплення, то керівник має проінформувати його про правові наслідки таких дій та відсторонити його від виконання професійних обов’язків. Для цього керівник складає відповідний акт та видає наказ або розпорядження, яке обов’язково надають для ознайомлення особі, яку відсторонюють. Важливо, що звільняти працівника через відсутність щеплення незаконно. Для цього відсутні правові підстави. 

   Щойно працівник отримав принаймні одне щеплення проти COVID-19, то підстав для продовження його відсторонення від роботи немає. Працівник має бути допущений до роботи. 

   Якщо під час перевірки уповноважений орган виявляє, що на підприємстві працюють особи, які ухиляються або відмовляються від щеплення, він складає протокол про порушення статті 44-3 Кодексу України про адміністративні правопорушення “Порушення правил щодо карантину людей”. 

   Відповідальність за порушення вказаної статті для керівника підприємства складає від 34 тисяч гривень.

 

 

 

Розміщено 23.11.2021 р.

Інформація Держпродспоживслужби Івано-Франківщини з питань протидії коронавірусу

    Головне управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області продовжує щоденний моніторинг дотримання протиепідемічних заходів шляхом проведення раптових перевірок на підконтрольних об’єктах.

   Так за останній тиждень – період з 15 до 21 листопада 2021 року (із врахуванням вихідних днів) – спеціалісти Головного управління Держпродспоживслужби в області здійснили 1410 моніторингових відвідувань, виявили 121 порушення (8,5%), склали 96 протоколів, надали 52 пропозиції.

   Щоденно працювало від 19 до 24 робочих груп за участі представників територіальних громад та працівників Головного управління Національної поліції в Івано-Франківській області.

   Зокрема перевірено:

- закладів громадського харчування – 247, виявлено 17 порушень (6%), складено 14 протоколів, надано 6 пропозицій;

- об’єктів торгівлі продовольчими товарами – 637, виявлено 68 порушень (12%), складено 57 протоколів, надано 25 пропозицій;

- об’єктів торгівлі непродовольчими товарами – 285, виявлено 19 порушень (6,6%), складено 14 протоколів, надано 9 пропозицій;

- агропродовольчих ринків – 29 перевірок, виявлено 2 порушення (7%), складено 2 протоколи;

- дитячих дошкільних закладів – 29, виявлено 1 порушення (3%), складено 1 протокол, надано 1 пропозицію;

- закладів загальної середньої освіти – 74, виявлено 9 порушень (8%), складено 5 протоколів, надано 6 пропозицій;

- перукарень – 36, виявлено 1 порушення (3%), надано 1 пропозицію;

- інших закладів (спортзали, фітнес-клуби, аптеки та ін.) – 73, виявлено 4 порушення (5,5%), складено 3 протоколи, надано 3 пропозиції.

   Звертаємо увагу суб’єктів господарювання, краян та гостей області: перервати ланцюг захворюваності можна лише шляхом дотримання протиепідемічних вимог та вакцинації.

   Значно знизять ризики для здоров’я щоденні нескладні правила: маски у громадських місцях, миття з милом та дезінфекція рук, дотримання соціальної та фізичної дистанції, уникання масових скупчень.

   Наголошуємо: Вакцинація ефективно запобігає тяжкому перебігу хвороби і рятує життя. Тож вакцинуйтесь і заохочуйте щеплення серед родичів та друзів!

 

Розміщено 16.11.2021 р.

Інформація Держпродспоживслужби Івано-Франківщини з питань протидії коронавірусу

    Головне управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області продовжує щоденний моніторинг дотримання протиепідемічних заходів шляхом проведення раптових перевірок на підконтрольних об’єктах.

   Так за останній тиждень – період з 08 до 14 листопада 2021 року (із врахуванням вихідних днів) – спеціалісти Головного управління Держпродспоживслужби в області здійснили 1480 моніторингових відвідувань (раптові перевірки), виявили 133 порушення (9%), склали 116 протоколів, надали 60 пропозицій.

   Щоденно працювало від 22 до 32 робочих груп за участі представників територіальних громад та працівників Головного управління Національної поліції в Івано-Франківській області.

   Зокрема перевірено:

- закладів громадського харчування – 267, виявлено 17 порушень (6%), складено 13 протоколів, надано 6 пропозицій;

- об’єктів торгівлі продовольчими товарами – 709, виявлено
87 порушень (12%), складено 80 протоколів, надано 39 пропозицій;

- об’єктів торгівлі непродовольчими товарами – 292, виявлено 14 порушень (5%), складено 11 протоколів, надано 6 пропозицій;

- агропродовольчих ринків – 31 перевірка, виявлено 6 порушень (19%), складено 6 протоколів, надано 1 пропозицію;

- дитячих дошкільних закладів – 24, виявлено 2 порушення (8%), складено 1 протокол, надано 2 пропозиції;

- закладів загальної середньої освіти – 48, виявлено 4 порушення (8%), складено 2 протоколи, надано 4 пропозиції;

- перукарень – 34, виявлено 2 порушення (6%), складено 2 протоколи, надано 1 пропозицію;

- інших закладів (спортзали, фітнес-клуби, аптеки та ін.) – 75, виявлено 1 порушення (1%), складено 1 протокол, надано 1 пропозицію.

   Звертаємо увагу суб’єктів господарювання, краян та гостей області: перервати ланцюг захворюваності можна лише шляхом дотримання протиепідемічних вимог та вакцинації.

   Значно знизять ризики для здоров’я щоденні нескладні правила: маски у громадських місцях, миття з милом та дезінфекція рук, дотримання соціальної та фізичної дистанції, уникання масових скупчень.

   Наголошуємо: Вакцинація ефективно запобігає тяжкому перебігу хвороби і рятує життя. Тож вакцинуйтесь і заохочуйте щеплення серед родичів та друзів!

Розміщено 08.11.2021 р.

Держпродспоживслужба контролює стан організації харчування в прикарпатських школах

 

 

    Головне управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області в межах наданих повноважень забезпечує постійний контроль за дотриманням чинного законодавства під час організації харчування дітей в закладах освіти Прикарпаття.

     Так з початку 2021 року проведено 328 заходів державного нагляду у сфері санітарного законодавства у закладах освіти, порушення вимог санітарного законодавства виявлено у 255 перевірених закладах, що склало 77%. Видано 255 приписів про усунення порушень.

    Заходи державного нагляду (контролю) проводяться з лабораторним контролем якості питної води, змиві з об’єктів навколишнього середовища, харчових продуктів та готових страв. Так в закладах загальної середньої освіти відібрано 1077 зразків харчових продуктів, з яких 18 не відповідали вимогам нормативних документів, що становить 1,7%.

    Крім того в 2021 році досліджено 385 проб води питної за мікробіологічними показниками та 343 проби за санітарно-хімічними показниками, з яких 32 проби були бак забрудненими (8,3%) та 26 проб не відповідали вимогам по санітарно-хімічних показниках (7,6%);

    Спеціалісти Держпродспоживслужби з початку 2021 року проаналізували 1191 шкільне перспективне меню, з яких погоджено 1117, що складає 94%.

74 меню були повернуті на доопрацювання через невідповідність їх нормам харчування, включення до меню заборонених харчових продуктів, недотримання чергування страв, відсутність технологічних карток. По кожному меню надано рекомендації щодо усунення виявлених порушень.

    З-поміж іншого значна увага була приділена організаційно-методичній та санітарно-освітній роботі, підвищенню рівня обізнаності з питань організації харчування адміністрації навчальних закладів, постачальників харчових продуктів та працівників шкільних харчоблоків.

    Детальну Інформаційну довідку про стан організації харчування у закладах загальної середньої освіти області станом на 01.11.2021 року можна прочитати на веб-сайті Головного управління за посилання.

 

 

 

Розміщено 08.11.2021 р.

З 8 листопада невакцинованих освітян та держслужбовців відсторонятимуть від роботи

     З 8 листопада 2021 року керівників підприємств зобов’язали відсторонювати від роботи невакцинованих працівників, які підлягають обов’язковій вакцинації, але які відмовляються або ухиляються від проведення таких обов’язкових профілактичних щеплень проти СOVID-19.

     Такі зміни внесено постановою Кабінету Міністрів України від 20.10.2021 № 1096 до постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2020 № 1236, зміни набирають чинності з 08.11.2021 р.

    Наказом від 04.10.2021 № 2153 МОЗ України затвердило Перелік організацій, представники яких підлягають обов'язковій вакцинації проти COVID-19. Відповідно до Наказу обов’язковим щепленням проти COVID-19 підлягають працівники:

центральних органів виконавчої влади та їхніх територіальних органів,

місцевих державних адміністрацій та їхніх структурних підрозділів

працівники закладів освіти

    Працівники вказаних підприємств мають високий ризик захворіти на COVID-19, оскільки мають багато соціальних контактів під час роботи. Водночас, інфікування хоча б одного працівника несе ризик інфікування усіх інших працівників, які перебували з ним в контакті та, додатково, потребує самоізоляції великої кількості колег.

    У першу чергу керівник підприємства має проінформувати працівників про правові наслідки у випадку ухилення або відмови від щеплення. Йдеться про відсторонення від роботи без збереження заробітної плати до часу усунення причин, які зумовили відсторонення – тобто отримання щеплення

    Проте не можна відстороняти від роботи працівників, що мають протипоказання до вакцинації та надали відповідний медичний висновок, виданий закладом охорони здоров’я. Наразі форма довідки про протипоказання перебуває на затвердженні у Центральних органів виконавчої влади.

    У медичній довідці не вказуватимуть діагноз, а тому керівник може вимагати її цілком законно. Керівник підприємства має контролювати проведенням обов’язкових профілактичних щеплень проти COVID-19 серед працівників та відсторонення від роботи тих, хто не вакцинувався.

    Якщо працівник ухиляється або відмовляється від проведення щеплення, то керівник підприємства має відсторонити його від виконання професійних обов’язків. Для цього він складає відповідний акт. Відсторонення відбувається шляхом видання наказу або розпорядження керівника з обов’язковим доведенням його до відома особам, які відсторонюються.

     Важливо, що звільняти працівника через відсутність щеплення незаконно. Для цього відсутні правові підстави. Щойно працівник отримав принаймні одне щеплення проти COVID-19, то підстав для продовження його відсторонення від роботи немає. Отримання принаймні першої дози не вважається ухиленням або відмовою від вакцинації. У такому випадку він має бути допущений до роботи. Якщо під час перевірки уповноваженого органу виявиться, що на підприємстві працюють особи, які ухиляються або відмовляються від щеплення, у такому випадку йдеться про порушення ст. 44-3 КУпАП «Порушення правил щодо карантину людей».

 

Розміщено 01.11.2021 р.

Повідомлення RASFF щодо виявлення  несанкціонованої речовини,

що використовувалась в харчовій добавці

     До Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області надійшло інформаційне повідомлення системи швидкого оповіщення щодо харчових продуктів та кормів RASFF від 28.10.2021 р. № 2021.5147-fup 29 стосовно виявлення несанкціонованої речовини оксиду етилену в порошку екстракту гарцинії камбоджійської, що використовувалась у харчовій добавці «Ostro Vit Контроль апетиту, 60 капсул» та експортувалась з Польщі (Fitness Trading Robert Szulborski, Zambrow) до України (отримувач: ФОП Бутко О.М., вул. Борщагівська,4А, кВ.74, м.Київ).

    Держпродспоживслужба Івано-Франківщини попереджає споживачів та операторів ринку, які здійснюють обіг вищезазначеної продукції про необхідність вилучити її з обігу та у строк не більше двох робочих днів письмово або за тел.: (0342) 511389, 511392 інформувати про виявлену харчову добавку Головне управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області та/або територіальні управління, що передбачено частиною 3 статті 20 Закону України «Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів».

 

 

 

Розміщено 25.10.2021 р.

 

 

 

Розміщено 22.10.2021 р.

Фальсифікація меду: ознаки і методи виявлення

Мед – це не просто смачний, але і дуже корисний продукт. Справжня його цінність криється у речовині натурального походження. Але для отримання великої кількості натурального продукту потрібні значні витрати. Тому недобросовісні торговці дуже часто вдаються до фальсифікації меду. Звичайний споживач розпізнати підробку не завжди здатний. Тож придбати справжній корисний продукт – справа зовсім не проста.

За оцінками фахівців, шахрайство з продуктами харчування обходиться світовій харчовій промисловості приблизно в 30 мільярдів євро щорічно. Згідно з дослідженнями США, після молока та оливкової олії, мед входить до ТОР-3 продуктів, які найчастіше піддаються фальсифікації. Причинами є високі ціни на натуральний продукт і дешеві замінники й сиропи, які складно виявити, а також дорогі та не завжди доступні інструменти для такого аналізу.

Найпоширенішими формами фальсифікації меду є додавання цукрових сиропів, зміна географічного або ботанічного походження й підгодівля бджіл під час активного збору нектару.

З розвитком торгівлі та посиленням захисту ланцюжків продовольчих поставок, методи шахрайства стають все досконалішими.

Наприклад, ситуація з одним із найдорожчих видів меду – Манука. У Новій Зеландії щорічно виробляється близько 2-3 тисячі тонн справжнього меду Манука, при цьому обсяг торгівлі в усьому світі становить 10 тисяч тонн. Виходить, що продажі “меду Манука” випереджають виробництво на 300%.

Крім цього, експерти вказали на багато інших проблемних точок індустрії. Виявляється, 100% внутрішнього ринку Чилі – це фальсифікований сиропами мед. А більше 20% роздрібно фасованого меду в ЄС має ознаки наявності неприродного походження цукрів або ненатуральності походження.

Способи фальсифікації меду

Для фальсифікації меду використовують додавання цукрового сиропу, крохмальної і бурякової меляси, борошна, та інших речовин. Про користь такого продукту годі й казати. У кращому випадку він не завдасть шкоди організму.

Дуже часто на ринках штучний мед видають за натуральний. Він хоч і схожий за кольором та запахом, але не має ніяких цілющих властивостей.

Одним із способів фальсифікації меду є спроба збільшити обсяг одержуваного продукту за рахунок годівлі бджіл у період медозбору цукровим сиропом. У цьому випадку готова маса не має великої лікувальної сили, оскільки користь речовини безпосередньо залежить від властивостей рослин, із яких збирається мед. Саме «цукровий» мед найчастіше споживачі приймають за натуральний. Часто визначити фальсифікацію меду досить складно навіть у лабораторних умовах.

Як визначити фальсифікат за зовнішніми ознаками

Фахівці дають ряд рекомендацій, які допоможуть визначити фальсифікат за допомогою зовнішніх ознак.

Натуральний продукт повинен мати справжній медовий аромат.

Білий мед повинен вас насторожити, оскільки в такому продукті може міститися багато цукру.

Темно-бурий відтінок свідчить про те, що мед падевий.

Карамельний аромат меду повинен насторожити. Він може свідчити про штучне походження товару або про його плавлення.

Важливим показником є густота маси, яка повинна відповідати сорту меду.

Натуральний продукт добре накручується на ложку. Неякісний рідкий мед, що стікає з ложки, свідчить про неготовність речовини. Занадто водянистий продукт не можна довго зберігати. Він може заграти.

У зимовий період будь-який мед повинен бути густим. Якщо ви побачили у продажу рідкий продукт, висока ймовірність того, що він розведений або його прогрівають, а значить, корисних речовин у ньому вже немає.

Зверніть пильну увагу на те, чи не бродить продукт бджільництва. Для цього його необхідно перемішати. Якщо при цьому з'являються бульбашки, піна, кислий запах або консистенція речовини рідка, то все це свідчить про те, що мед уже заграв.

Дуже важливо звернути увагу на етикетку на упаковці. На ній повинна бути вказана інформація про те, де отримано мед.

Не варто купувати мед, який зібрано з рослин біля траси або дороги, оскільки в такому продукті міститься свинець, накопичений у квітах.

Справжній мед легко розтирається між пальцями. А ось підроблений абсолютно не всотується, а скочується грудочками.

Для визначення в меді води і цукру необхідно його капнути на аркуш паперу. Якщо ви помітили, що навколо краплі утворилося вологе коло, ви маєте справу з фальсифікатом.

Для визначення фальсифікату за зовнішніми ознаками враховуються такі параметри, як запах, колір, смак і консистенція. Важливу роль відіграє відтінок продукту. Різні сорти меду мають різний колір:

акацієвий – білий, липовий – бурштиновий, падевий – темний, гречаний – коричневий.

За смаком і ароматом теж можна судити про якість продукту. Запах повинен бути медовим, але не карамельним. Аромат карамелі характерний для падевого продукту. Звичайному покупцеві складно відрізнити натуральний запах від синтетичних ароматизаторів. А ось досвідчені бджолярі з таким завданням справляються дуже просто.

Майте на увазі також, що натуральний мед прозорий, але злегка мутнуватий. Наявність невеликої каламутності свідчить лише про вміст у меді таких корисних речовин, як мінерали, декстрин, азотисті елементи, які необхідні для нормальної кристалізації. А ось у штучному продукті відсутні всі ці елементи, тому він і не кристалізується.

Визначити підробку неозброєним оком важко. Більш точну інформацію про якість продукту можна отримати тільки у лабораторних умовах. Тому фахівці рекомендують перед купівлею досконало вивчити зовнішні характеристики того сорту меду, який ви збираєтеся придбати. Літератури за цією тематикою наразі досить багато. Тільки тоді ви зможете за зовнішніми параметрами визначити, чи варто брати продукт, чи ні. При появі будь-яких сумнівів не робіть покупку.

Варто пам’ятати!

У підприємців, які займаються реалізацією меду, обов’язково має бути державна реєстрація. Купуючи мед на офіційних ринках, споживач має право переглянути експертний висновок на продукцію.

Якщо реалізація меду здійснюється в торгівельних мережах – то має індивідуальне пакування з відповідним маркуванням та супровідні документи, які підтверджують його походження та відповідність нормативній документації.

Попередньо розфасований мед повинен мати маркування з його назвою, назву та адресу виробника/пакувальника, країну походження, умови зберігання, термін придатності, серію/партію та зазначену вагу. Продукт може називатися тільки «медом», якщо він відповідає встановленим стандартам складу.

Мед є одним з продуктів, на етикетках якого повинна зазначатися країна походження меду.

 

 

 

Розміщено 21. 10. 2021 р.

В Івано-Франківській області вакцинують проти сибірки усіх сприйнятливих тварин

     В Івано-Франківській області налічується 175 стаціонарно неблагополучних населених пунктів щодо сибірки, де були у свій час зареєстровані спалахи захворювання.

    Крім того, в області є 108 відомих місць захоронень трупів тварин, що загинули від сибірки.

     Останній спалах захворювання на Івано-Франківщині було зафіксовано ще в 2007 році (с.Старуня Богородчанського району, особисте селянське господарство).

В Україні останній випадок сибірки був зареєстрований нещодавно – у вересні 2021 року в зоокутку парку "Топільче" комунального підприємства "Об'єднання парків культури і відпочинку м. Тернополя" міста Тернопіль. Головне управління Держпродспоживслужби в Тернопільській області підтвердило, що причиною загибелі поні стала сибірка.

    У зв’язку з утворенням збудником сибірки спор та довготривалим зберіганням в ґрунті, спалахи сибірки в Україні можуть виникнути де завгодно.

    Враховуючи вище зазначене та на виконання розпорядження Головного державного інспектора Івано-Франківської області від 07.10.2021 № 01-05/362, з метою недопущення розповсюдження спалахів сибірки в області триває облік наявного поголів’я сприйнятливих до сибірки тварин та проводиться щеплення проти сибірки у сільськогосподарських підприємствах всіх форм власності, індивідуальних господарствах громадян, зоокутках, зоопарках, вольєрних господарствах та інших закладах (господарствах), які в своїй діяльності залучають тварин.

    Посилено заходи державного ветеринарно-санітарного нагляду (контролю) при проведенні ярмарків та розважальних заходів, пов`язаних із залученням тварин. Заборонено брати участь сприйнятливим до сибірки тваринам у розважальних заходах у разі встановлення відсутності щеплень проти сибірки до проведення відповідних щеплень та набуття стійкого імунітету.

    Посилено контроль за переміщенням тварин.

    Проводиться інвентаризація існуючих місць захоронення тварин на предмет відповідності Правилам облаштування і утримання діючих (існуючих) худобомогильників та біотермічних ям для захоронення трупів тварин в населених пунктах України, затверджених наказом Державного комітету ветеринарної медицини України від 27.10.2008 року № 232, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 29.01.2009 за № 85/16101. У разі виявлення порушень вживаються відповідні заходи реагування щодо приведення їх у відповідність до Правил.

Посилено контроль за виконанням заходів з профілактики сибірки відповідно до Інструкції про заходи з профілактики та боротьби з сибіркою тварин, затвердженої наказом Державного департаменту ветеринарної медицини Мінагропрому України від 25 січня 2000 року № 4, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 07.03.2000 за № 136/4357.

 

Довідково.

Сибірка – гостре небезпечне інфекційне захворювання всіх видів сільськогосподарських, домашніх і диких тварин, а також людей, яке спричиняється Bacillus anthracis.

 

Про особливості захворювання та заходи профілактики сибірки Головне управління повідомляло раніше. Детальну інформацію читайте на сайті за посиланням https://vetif.gov.ua/2133-fhghh23541.html, або на сторінці у ФБ https://www.facebook.com/dpssif/posts/1741902085978726

 

 

 

 

Розміщено 20.10.2021 р.

Черговий випадок сказу в Івано-Франківській області

Івано-Франківською регіональною державною лабораторією Держпродспоживслужби встановлено сказ собаки, який належав громадянину (собака нанесла покус власниці) м. Городенка Городенківської ОТГ Коломийського району Івано-Франківської області.

Захворювання виявлено за результатами лабораторного дослідження методом люмінесцентної мікроскопії (звіти про результати дослідження патологічного матеріалу від 12.10.2021р. № 002657 п.м./21).

З метою координації дій з ліквідації захворювання Городенківським управлінням проведено засідання Державної надзвичайної протиепізоотичної комісій, рішенням якої затверджено план заходів з ліквідації сказу, визначено неблагополучною територією частину м. Городенка, накладено карантинні обмеження та розпочато заходи з ліквідації сказу.

В осередку захворювання вживаються всі необхідні заходи з локалізації захворювання відповідно до діючої інструкції.

 

ДО УВАГИ ВЛАСНИКІВ ДОМАШНІХ ТВАРИН

Для запобігання виникнення сказу потрібно регулярно (щороку) проводити щеплення домашніх улюбленців проти сказу, а якщо з’явилися клінічні ознаки захворювання, - інформувати службу ветеринарної медицини або доправити тварину для огляду у ветеринарну установу. 

У випадку виявлення контакту домашніх тварин з тваринами дикої фауни – повідомляйте спеціалістів ветеринарної медицини для проведення відповідних заходів, з метою попередження зараження та загибелі домашньої тварини.

 

 

 

Розміщено 20.10.2021 р.

Повідомлення RASFF щодо виявлення  сальмонели  у курятині

 

До Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області надійшло інформаційне повідомлення системи швидкого оповіщення щодо харчових продуктів та кормів RASFF від 15.10.2021 р. № 2021.5575 стосовно виявлення Salmonella Enteritidis у курячому м’ясі, що експортувалось з Польщі (виробник: Cedrob S.A. Ciechanow; місце зберігання: AMP Logistyka, Plonsk, Poland), продукцію надіслано до України у кількості 1600 кг (отримувач: ПМП «ВІНТЕР», вул. Лідавська,1 м. Луцьк 43000).

Держпродспоживслужба в Івано-Франківській області попереджає операторів ринку, які здійснюють обіг вищезазначеної продукції, про необхідність вилучити її з виробництва та /або обігу та у строк не більше двох робочих днів письмово інформувати про виявлену невідповідність Головне управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області, що передбачено частиною 3 статті 20 Закону України «Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів».

Шановні споживачі! У разі виявлення вказаного харчового продукту, повідомляйте Головне управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області за тел.: (0342) 511389, 511392, або звертайтесь до територіальних управлінь.

 

Розміщено 11.10.2021 року

Про реєстрацію декларації відповідності матеріально-технічної бази вимогам законодавства з питань охорони праці через Портал електронних сервісів

    Головне управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області повідомляє, що Міністерство економіки України та Державна служба України з питань праці спільно запустили електронну послугу щодо реєстрації декларації відповідності матеріально-технічної бази вимогам законодавства з питань охорони праці (далі Декларація) через Портал електронних сервісів Мінекономіки.

   Тепер електронна послуга з реєстрації Декларації є доступною у всіх територіальних управліннях Держпраці.

   Для того, щоб отримати цю послугу необхідно зареєструватися на Порталі електронних сервісів Мінекономіки (my.gov.ua) та замовити послугу через персональний кабінет за посиланням https://bit.ly/3hmD7EN.

   Це не вимагає використання чи встановлення додаткового програмного забезпечення.

Послуга надається Управлінням Держпраці в Івано-Франківській області в електронному вигляді.

WEB-сайт Управління: https://if.dsp.gov.ua/

Умови реєстрації декларації відповідності матеріально-технічної бази вимогам законодавства з охорони праці через Портал електронних сервісів Міністерства економіки України:

Назва послуги: Реєстрація декларації відповідності матеріально-технічної бази вимогам законодавства з охорони праці

Адміністративний збір: Безоплатно

Строк надання послуги: 5 робочих днів

Результат надання: Реєстрація декларації

Підстава для одержання адміністративної послуги: необхідність зареєструватися на Порталі електронних сервісів Мінекономіки (my.gov.ua) та замовити послугу через персональний кабінет за посиланням https://bit.ly/3hmD7EN.

Необхідні документи: Декларація відповідності матеріально-технічної бази вимогам законодавства з охорони праці

Підстави для відмови: Відмова у реєстрації декларації не допускається, за виключенням невірно поданої інформації.

Нормативно-правові акти з питань надання адміністративної послуги:

Закон України "Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності"

Закон України "Про охорону праці"

Постанова Кабінету Міністрів України від 26.10.2011 № 1107 "Про затвердження Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки"

Постанова Кабінету Міністрів України від 03.02.2021 № 77 "Про затвердження переліку машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки та внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України"

Послуга надається: Управлінням Держпраці в Івано-Франківській області (https://if.dsp.gov.ua/) в електронному вигляді.

 

 

 

Розміщено 19.08.2021р.

Держпродспоживслужба закликає дотримуватись карантинних обмежень під час масових заходів

     Минуло два місяці, як Прикарпаття живе в умовах послаблених карантинних обмежень, пов’язаних із недопущенням поширення коронавірусної інфекції, які передбачені для «зеленого» рівня епідемічної небезпеки.

   Однак, варто пам’ятати, що пом’якшення карантину – це не повне його скасування.    Вірус продовжує шкодити здоров’ю і дорослих, і дітей, загрожуючи новими штамами.

   Щоденна статистика захворюваності свідчить, що поточна ситуація в державі залишається все ще контрольованою, але рівень госпіталізацій прискорюється і вже перевищує виписки на 25%. Навантаження на систему охорони здоров'я зростає.

   Станом на 18.08.2021 р. в Івано-Франківській області за минулу добу зареєстровано 23 нових випадки коронавірусної хвороби COVID-19, одужало – 6 осіб, летальних випадків – 2; проведено 2 617 щеплень.

   Тож сьогодні надзвичайно важливо не допустити спалаху захворювання. Досягнути цього можна лише шляхом консолідації зусиль органів виконавчої влади та місцевого самоврядування, медичної системи, представників бізнесу та усіх громадян краю.

   Необхідно врахувати, що в кінці літа – на початку осені кількість факторів ризику зростає.

   Це пов’язане із значною кількістю очікуваних на Прикарпатті масових заходів: різного роду фестивалі, прощі до святих місць, свята збору урожаю, Першого дзвоника, урочистості до Дня незалежності України тощо. Крім того, багато наших громадян повертаються з літніх подорожей, в тому числі з країн, якими активно шириться штам коронавірусу «Дельта».

   Тож, Головне управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області закликає керівників територіальних громад, сільських старост, організаторів масових заходів, представників духовенства, підприємців та жителів області до суворого дотримання передбачених карантинних обмежень, визначених Постановою КМУ від 09.12.2020 р. № 1236 «Про встановлення карантину та запровадження обмежувальних протиепідемічних заходів з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» (зі змінами):

- користуйтесь засобами індивідуального захисту у громадських місцях;

- дотримуйтесь соціальної дистанції, за можливості – уникайте масових скупчень;

- мийте з милом та дезінфікуйте руки;

- вакцинуйтесь!!!

Перелічені поради допоможуть захиститись від COVID-19.

Бережіть себе та рідних!

 

Розміщено 19.08.2021р.

Проведення оздоровлення дітей під контролем Держпродспоживслужби

     Період літніх канікул як для батьків, так і для дітей був сповнений не лише новими відкриттями, а й тривогами. Адже батьки зацікавлені в тому, щоб відпочинок дітей у закладах оздоровлення був, насамперед, безпечним, комфортним, аби вони поповнили сили, отримали нові позитивні враження та незабутні емоції перед початком нового навчального року.

    На Івано-Франківщині працюють 17 стаціонарних дитячих закладів оздоровлення й відпочинку.

   Спеціалістами Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області постійно здійснювався контроль за їх діяльністю, за дотриманням гігієнічних та санітарних вимог, умов перебування дітей, проводився лабораторний контроль щодо відповідності харчових продуктів, води, досліджувалися змиви з контактних з харчовими продуктами поверхонь. Проводилась освітня робота з відповідальними за організацію харчування дітей та працівниками харчоблоків з питань дотримання санітарного та харчового законодавства.

    Проте, частина дітей в нашій області відпочиває і оздоровлюється в інших відпочинкових закладах гірської зони: готельно-туристичних комплексах, готелях, віллах, «зелених» садибах, турбазах різної форми власності.

   Як повідомлялось раніше, нещодавно на Прикарпатті мали місце 2 випадки групових харчових отруєнь дітей в закладах, що не мали права приймати і оздоровлювати дітей, оскільки не пройшли попередню процедуру реєстрації як об’єкти відпочинку та оздоровлення дітей, не були зареєстровані як оператори ринку харчових продуктів та не повідомили органи місцевого самоврядування про заїзд дітей.

   З метою забезпечення санітарно-епідемічного благополуччя населення, права дитини на безпечний відпочинок, Головним управлінням Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області проведено моніторингові відвідування 489 закладів оздоровлення та відпочинку (незалежно від форми власності), із яких виявлено 22 з перебуванням організованих груп дітей та які не мали дозволів на проведення такої діяльності.

   Всі ці 22 заклади було перевірено, за порушення вимог санітарного та харчового законодавства видано 22 приписи. На виконання приписів повторно перевірено 22 заклади, за порушення вимог санітарного законодавства складено 13 протоколів про адміністративні правопорушення.

   Підбиваючи підсумки оздоровчої кампанії дітей, варто зауважити, що актуальним на сьогодні є питання посилення контролю за діяльністю дитячих закладів оздоровлення та відпочинку, а також встановлення персональної відповідальності засновників (власників) за якість послуг, які вони надають.

 

 

Розміщено 04.08.2021р.

До уваги споживачів та операторів ринку харчових продуктів: виявлено невідповідність харчової добавки

     Інформуємо операторів ринку, які здійснюють обіг харчових добавок та/або займаються виробництвом з використанням харчових добавок, стосовно виявлення несанкціонованої речовини етиленоксид в харчовій добавці (Lygome), що експортувалась з Туреччини (постачальник: Cargill Tarim Ve Gida Sanayi Ticaret AS, Atasehir/Istambul) до України (отримувач: MD Eurotrade Ltd., Schreiber and Rupp MEA, Rupp AG (Spilka Ukraine) відповідно до інформаційних повідомлень, отриманих по системі швидкого оповіщення щодо харчових продуктів та кормів (RASFF) від 26.07.2021 р. № 2021.2966-fup 55 та від 08.06.2021 р. № 2021.2966-fup 7 (про що інформували раніше).

     Шановні оператори ринку! Відповідно до частини 3 статті 20 Закону України «Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів», якщо оператор ринку вважає або має підстави вважати, що харчові продукти, які він ввіз (переслав) на митну територію України, виробив, переробив або обіг яких здійснює, не відповідають вимогам безпечності, він негайно розпочинає процедуру вилучення цих харчових продуктів з обігу та у строк не більше двох робочих днів письмово інформує про виявлену невідповідність компетентний орган.

     Якщо такі харчові продукти могли потенційно потрапити до споживача, оператор ринку інформує споживачів про причини їх вилучення та у разі потреби відкликає харчові продукти, якщо застосування інших заходів є недостатнім для досягнення прийнятного рівня захисту здоров’я споживачів.

    Шановні споживачі! У разі виявлення даної харчової добавки в обігу, просимо негайно повідомити Головне управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області за тел.: (0342) 511389, 511392 або звертайтесь до територіальних управлінь, відділів.

 

Розміщено 23.07.2021р.

Держпродспоживслужба Прикарпаття здійснює моніторинг закладів відпочинку

     У зв’язку із реєстрацією захворювань дітей у відпочинкових закладах, які не мають права приймати для відпочинку дитячі організовані групи, Держпродспоживслужба Івано-Франківщини розпочала роботу щодо виявлення таких закладів шляхом проведення моніторингових обстежень.

    Так, станом на 23.07.2021 проведено 278 моніторингових обстежень закладів, де відпочивають люди. В 19 закладах Косівського, Верховинського, Коломийського та Надвірнянського районів, встановлено факти приймання організованих груп дітей (відпочивали 935 дітей), однак ці заклади не мали на це права.

   Зокрема, це такі заклади:

 • реколекційний дім Редемптористів (вул. Героїв Майдану, 6, м. Яремче, Яремчанська МГ, Надвірнянський район);
 • пансіонат «Карпатські Зорі» (вул. Петраша, 6А, м. Яремче, Яремчанська МГ, Надвірнянський район);
 • готель «Веланд» (вул. Івана Франка, 12/1 а, м. Яремче, Яремчанська МГ, Надвірнянський район);
 • готель «Грофа» (вул. Вишня, 318, с. Поляниця, Поляницька СГ, Надвірнянський район);
 • готель «Skilendhause» (вул. Кавказька, 65а, с. Поляниця, Поляницька СГ, Надвірнянський район);
 • табір «Хорвартс» (вул. Довгий грунь, 5/2, с. Яблуниця, Поляницька СГ, Надвірнянський район);
 • база відпочинку «Таємниця Карпат» (вул. Діл 106, с. Яблуниця, Поляницька СГ, Надвірнянський район);
 • відпочинковий табір «Цивілізація» (вул. Довгий грунь, с. Яблуниця, Поляницька СГ, Надвірнянський район);
 • - відпочинковий комплекс «Карпатські роси» (вул. Довбуша 11а, м. Яремче, Яремчанська МГ, Надвірнянський район);
 • садиба «Горянка» (с. Криворівня, Верховинська ТГ, Верховинський район);
 • садиба «Гуцульська Рапсодія» (присілок Устя-І, 38, с. Криворівня, Верховинська ТГ, Верховинський район);
 • відпочинковий комплекс «Магурка» (вул. Чорновола, 2а, смт. Верховина, Верховинська ТГ, Верховинський район);
 • відпочинковий комплекс «Гердан Верховина» (вул. Поповича, 8, смт. Верховина, Верховинська ТГ, Верховинський район);
 • садиба «Старе подвір’я» (вул. Параджанова 1, смт Верховина, Верховинська ТГ, Верховинський район);
 • відпочинковий комплекс «Легенда Карпат» (вул. Косівська 165, с. Старі Кути, Кутська ТГ, Косівський район);
 • приватна садиба «Писанка» (вул. Дружби 16, с. Смодна, Косівська ТГ, Косівський район);
 • ФОП Кериченко В.В. (вул. Галицька, 60, с. Уніж, Городенківська ТГ, Коломийський район).

    На основі моніторингових обстежень, на виконання доручення Прем’єр-міністра України від 08.06.2021 № 26969/1/1-21, державними інспекторами Держпродспоживслужби здійснено 17 заходів державного нагляду (контролю).

    Під час проведення заходів було виявлено ряд порушень санітарного законодавства та законодавства у сфері безпечності харчових продуктів, а саме:

 • відсутні дезінфікуючі засоби;
 • не проводиться навчання з персоналом щодо гігієнічних вимог до обігу харчових продуктів;
 • не ведеться контроль температурного режиму;
 • відсутній план лабораторного контролю води та результати лабораторного контролю;
 • не впроваджено систему НАССР;
 • відсутність договору на утилізацію харчових відходів;
 • відсутність договору на проведення дератизації і дезінсекції;
 • некалібровані термометри для визначення температурного режиму;
 • відсутність супровідних документів на харчові продукти, що унеможливлює простежуваність;
 • відсутність термометра для приготування їжі;
 • недотримання товарного сусідства;
 • відсутнє примірне двотижневе меню, відповідність щоденних меню-розкладів;
 • відсутній акт про готовність табору (ф 316/у);
 • персоналом закладу не пройдені профілактичні медичні огляди;
 • не складено графік і маршрути постачання харчових продуктів постачальниками разом із керівником (власником) закладу;
 • не погоджене примірне двотижневе меню з Держпродспоживслужбою;
 • відсутній спеціальний бетонований майданчик, на якому встановлюються сміттєзбірники з щільними кришками;
 • відсутній експертний висновок лабораторного дослідження питної води на відповідність вимогам ДСанПін 2.2.4-171-10;
 • не проводиться бракераж сирих продуктів з відміткою у Журналі, та відсутній Журнал бракеражу готової продукції;
 • не складаються щоденні меню-розклади;
 • відсутні контрольні добові проби готової продукції;
 • обробні дошки та ножі не промарковані згідно з видом продуктів;
 • прибиральний інвентар не промаркований, не виділено спеціальне місце для його зберігання;
 • - відсутнє примірне двотижневе меню, відповідність щоденних меню-розкладів;
 • - відсутній договір на проведення дезінфекційних заходів;
 • - відсутній договір на вивезення твердих побутових відходів;
 • - відсутнє приміщення для ізолятора;
 • - заклад не огороджений.

   Керівникам усіх відпочинкових закладів вручено приписи щодо усунення виявлених порушень.

   Виконання приписів буде контрольовано спеціалістами Депржпродспоживслужби. До суб’єктів, що не виконають вимоги та не усунуть порушення, буде застосовано заходи адміністративного впливу.

   Моніторингові обстеження закладів відпочинку триватимуть і надалі.

   Додатково повідомляємо про прийняття розпорядження від 23 липня 2021 року про тимчасове припинення терміном на 10 робочих днів роботи відпочинкового комплексу «Таємниця Карпат» (с. Яблуниця Поляницької ТГ), до усунення виявлених порушень.

 

Розміщено 13.07.2021р.

До уваги керівників сільгосппідприємств: повідомте бджолярів про обробки соняшнику пестицидами!

     Наближається період цвітіння соняшнику, під час якого масового відбувається медозбір. Тому з метою запобіганню та недопущенню загибелі бджіл та отруєння людей нагадуємо керівникам сільськогосподарських та фермерських підприємств, що всі обробки пестицидами на посівах медоносних культур необхідно здійснювати в рамках чинного законодавства України.

    У більшості випадків токсикація бджіл відбувається через несвоєчасну інформацію бджолярів про час, місце та характер хімічних обробок, порушення правил застосування пестицидів та використання небезпечних для бджіл препаратів.

   Тому, Головне управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області нагадує керівникам сільськогосподарських та фермерських господарств усіх форм власності:

● Фізичні особи та суб’єкти господарювання, які застосовують засоби захисту рослин, зобов’язані завчасно повідомляти керівників ОТГ про заплановане застосування засобів захисту рослин шляхом надання повідомлення про застосування засобів захисту рослин (далі - завчасне повідомлення) за три доби до запланованого їх застосування.

● Завчасне повідомлення подається фізичною особою та суб’єктами господарювання до органів місцевого самоврядування, на адміністративній території яких (з урахуванням відстані 10 кілометрів від зовнішнього периметру території застосування засобів захисту рослин) планується застосування засобів захисту рослин.

● У разі якщо територія, на якій планується застосовування засобів захисту рослин, знаходиться на адміністративній території двох чи більше органів місцевого самоврядування (з урахуванням відстані 10 кілометрів від зовнішнього периметру території застосування засобів захисту рослин), завчасне повідомлення подається до всіх таких органів місцевого самоврядування.

● Керівництво ОТГ зобов’язане повідомити всіх зареєстрованих власників пасік, які знаходяться на адміністративній території, про здійснення хімічних обробок медоносних культур.

● У період проведення таких робіт у радіусі 200 м від меж ділянок, що обробляються, повинні бути встановлені попереджувальні написи.

● Обробки сільськогосподарських культур повинні здійснюватися тільки препаратами, офіційно дозволеними «Переліком пестицидів та агрохімікатів дозволених в Україні».

● Всі роботи з пестицидами проводять в ранкові та вечірні години при швидкості вітру менше 5 м/с і витратою препарату строго за нормами.

● В господарствах працівники, робота яких пов'язана з пестицидами та агрохімікатами, повинні мати допуски на право проведення робіт з пестицидами та отримувати відповідні наряди на виконання даних робіт.

● За недотримання керівниками сільськогосподарських та фермерських господарств даних правил передбачається адміністративна та кримінальна відповідальність.

 

Розміщено 13.07.2021р.

Щоб «тихе полювання» було в радість

     Гриби – це одне з найцікавіших видів природи, цінний харчовий продукт. Із двох тисяч видів грибів в Україні, їстівними вважаються близько п’ятсот. 

    Починається грибний сезон і багато людей відправляються в ліс у пошуках грибних делікатесів. Однак, не кожному ці походи приносять довгоочікувану радість, адже кількість отруєнь дикорослими грибами щороку не зменшується.

   Отруєння викликають бліда поганка, мухомори, опеньки несправжні та багато інших. Одна бліда поганка, яка потрапила в їжу, може зашкодити цілій сім'ї. Недосвідчені грибники найчастіше приймають цей гриб за печерицю або сироїжку. Її отрута діє подібно до зміїної. Отруйні всі частини поганки, навіть спори. Смертельно отруйна речовина, яка міститься в цьому грибі, не руйнується навіть після сушіння або засолювання. Своїми отруйними спорами вона може забруднити їстівні гриби, якщо полежить поряд з ними в одному кошику. І незначна домішка цього гриба у страві здатна викликати тяжке отруєння.

   Щоб не поповнити список жертв блідої поганки, слід добре знати її відмінності від інших грибів, адже їстівні гриби і поганка мають багато схожих ознак: 

1. В отруйного і в їстівного гриба абсолютно однакові розміри ніжки, варіюються від 9 до 18 см, і шапочки (діаметр досягає 13 см).

2. Забарвлення білосніжне, лише у блідої поганки може бути дещо зеленуватим.

3. Схожість блідої поганки і печериці полягає в пластинчастій структурі грибів.

4. Схожі гриби і м’якоттю: вона щільна і світла.

5. У печериць і блідої поганки внизу ніжки є невелике потовщення, що має кільцеподібну форму.

6. Шампіньйон і його отруйний побратим мають кільце, яке прикриває практично всю нижню частину шапки гриба.

Незважаючи на велику кількість схожих рис, у блідої поганки і звичайних їстівних грибів існують і відмінності:

1. Розміри грибів практично однакові, але у поганки, на відміну від шампіньйона, ніжка буде тоншою і менш м’ясистою.

2. Відтінок шапки: в отруйного гриба колір на шапці і під ним обов’язково однаковий - білий або зеленуватий. А ось у печериці під шапочкою виявиться більш рожевий або коричневий колір.

3. Характерні відмінності можна відшукати не тільки в будові і зовнішньому вигляді, але й за запахом. У отруйного гриба не виявиться практично ніякого аромату. Печериця ж відрізняється насиченим грибним запахом.

4. В отруйної поганки ніжка внизу переходить у утворення у вигляді мішечка, з якого відбувається розвиток гриба. Спочатку воно має вигляд яйця, а поганка ніби «вилуплюється» з нього. У печериці і сироїжки може бути тільки деяке потовщення.

5. Ще одна важлива деталь: у справжнього їстівного гриба на зрізі м’якоть темніє. А ось бліда поганка анітрохи не змінює свій колір.

Мухомор теж може викликати сильне отруєння. Ці гриби зберігають свої отруйні властивості навіть після вимочування, сушіння і варіння. Дія отрути мухоморів проявляється не відразу, а лише через 1-2 години після їх вживання в їжу. Помиляються ті, хто думає, що отруїтися можна тільки отруйними грибами. Якщо їстівні - неправильно приготувати, то вони теж можуть стати причиною отруєння.

 Незважаючи на те, що більшість людей дуже люблять гриби, збирати їх вміють лише деякі. Якщо ви вперше зібралися за грибами, запам’ятайте такі правила:

● Якщо сумніваєтеся в тому, що гриб їстівний, краще взагалі не збирати його.

● Не збирайте червиві і перезрілі гриби, вони вже містять отруйні речовини. Цілком реально з’ївши такі гриби, можна отримати харчове отруєння.

● Не збирайте гриби поблизу шосейних доріг, промислових підприємств та залізничних шляхів - гриби, як губка, вбирають все забруднення з повітря і ґрунту.

● Не пробуйте сирі гриби на смак, так дуже просто можна отруїтися.

● Дотримуйтесь технології приготування страв із грибів, якнайшвидше переробіть їх після збору - гриби дуже швидко псуються і можуть бути причиною отруєння.

● Не збирайте гриби в оцинковані відра, там вони швидко окислюються. По гриби треба ходити з кошиком з лози.

● Не збирайте гриби в спеку і відразу після неї - висока температура повітря сприяє збільшенню отруйних властивостей грибів і провокує їх швидке старіння.

● Не купуйте гриби на стихійних ринках чи у продавців на автошляхах.

● Надавайте перевагу штучно вирощеним грибам: печерицям, гливам.

● Суворо дотримуйтеся правил консервування грибів. Неправильно приготовлені консервовані гриби можуть викликати дуже важке захворювання - ботулізм. Також не варто їсти мариновані гриби, що зберігалися більше півроку.

   Гриби протипоказані при захворюваннях шлунково-кишкового тракту, печінки та при цукровому діабеті. Не давайте страв з грибів дітям до 12 років, не варто вживати гриби вагітним і матерям, що годують дітей груддю.

   Головним принципом як лікарської, так і долікарської медичної допомоги при отруєнні грибами є видалення токсину, що не всмоктався. Якщо з'явилася підозра на отруєння грибами, викличте швидку медичну допомогу.

   Одночасно, не очікуючи її прибуття, негайно промийте шлунок: випийте 5-6 склянок кип'яченої води або сольового розчину; надавіть пальцями на корінь язика, щоб викликати блювоту; коли промивні води стануть чистими прийміть активоване вугілля (4-5 таблеток).

   Після надання первинної допомоги дайте випити потерпілому міцного чаю або злегка підсоленої води, щоб відновити водно-сольовий баланс; покладіть на живіт і до ніг потерпілого грілки для полегшення його стану. З'ясуйте, хто вживав разом із постраждалим гриби і проведіть їм профілактичні заходи.

   Головне управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області застерігає від споживання невідомих грибів. Пам’ятайте, єдиний надійний спосіб відрізнити отруйні гриби від їстівних – знати про всі їхні особливості. Якщо ви маєте сумніви з приводу того, чи їстівний гриб, краще його викинути.

Якщо ж ви поласували грибами і відчули себе зле – не зволікайте, негайно звертайтеся за медичною допомогою!

 

Розміщено 13.07.2021р.

Держпродспоживслужба посилює контроль за відпочинком дітей

     На Прикарпатті триває літня кампанія з оздоровлення та відпочинку дітей. За червень 2021 року в області вдалося оздоровити 4512 дітей нашого регіону; сьогодні на Івано-Франківщині працює 17 стаціонарних дитячих закладів оздоровлення й відпочинку.

    Проте, частина дітей в нашій області відпочиває і оздоровлюється в інших відпочинкових закладах гірської зони: готельно-туристичних комплексах, готелях, віллах, «зелених» садибах, турбазах різної форми власності.

   Як повідомлялось раніше, нещодавно в області мали місце 2 випадки групових харчових отруєнь дітей в закладах, що не мали права приймати і оздоровлювати дітей, оскільки не пройшли попередню процедуру реєстрації як об’єкти відпочинку та оздоровлення дітей, не були зареєстровані як оператори ринку харчових продуктів та не повідомили органи місцевого самоврядування про заїзд дітей.

   З метою забезпечення санітарно-епідемічного благополуччя населення, права дитини не безпечний відпочинок, Головним управлінням Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області розпочато проведення моніторингових відвідувань відпочинкових закладів з перебуванням дітей, незалежно від форми власності.

   Так, в період з 05 до 09 липня 2021 року обстежено 134 заклади.

   Із них виявлено 13 закладів, у яких відпочивають організовані групи дітей (575 чол.), і які не мають на це відповідних дозволів. Із власниками вказаних закладів проводиться інформаційно-роз’яснювальна робота із врученням пам’яток.

   В даних закладах будуть проведені заходи державного нагляду (контролю) у сфері санітарно-епідеміологічного благополуччя та безпечності харчових продуктів, про їх діяльність буде проінформовано органи місцевого самоврядування.

   Робота щодо контролю за відпочинком та оздоровленням дітей продовжуватиметься і надалі, про що буде проінформовано громадськість краю.

 

Розміщено 12.07.2021р.

Будьте пильні – небезпечний  борщівник Сосновського

     Борщівник Сосновського (Heracleum sosnowskyi Manden) – небезпечна багаторічна рослина – останнім часом набув значного поширення на Прикарпатті.

   «Гераклова трава», саме так нерідко називають цю рослину за високий зріст та велику надземну масу, становить загрозу здоров’ю людей, негативно впливає на місцеві екологічні системи та погіршує туристичну привабливість краю.

    Цикл розвитку борщівника Сосновського становить 2,5 роки. Рослина може вирости до 3-5 метрів висоти, товщина стебла сягнути до 10 см, довжина листків до 2-3 м. Коренева система добре розвинена, у ґрунт проникає не глибоко: основна маса залягає у шарі до 30 см.

   Після плодоношення рослина повністю відмирає. Розмножується насінням, яке розноситься вітром, переноситься водою, тому зарості його часто зустрічаються уздовж річок і доріг. Повітряні потоки від автотранспорту, що рухається на великій швидкості, також сприяють розселенню насіння.

   Одна рослина здатна щороку давати від 15-20 тис насінин, а в окремі роки і до 100 тис. життєздатного насіння. У ґрунті насіння борщівника може зберігати життєздатність 3-15 років. Якщо немає умов для цвітіння (через недостатню кількість поживних речовин, затінення, посухи або регулярного скошування), воно затримується. За таких умов рослини можуть жити до 12 років.

    На Івано-Франківщині, як і в інших областях західного регіону України – Тернопільській, Львівській, Закарпатській – борщівник Сосновського утворює загрозливі зарості на берегах річок і потічків, узбіччях доріг, на пасовищах і полях, пустирях, сміттєзвалищах, нерідко росте у населених пунктах у парках та клумбах.

   Небезпека для здоров’я людини пов’язана із наявністю фотоактивних речовин, що під дією ультрафіолетового, зокрема сонячного, випромінювання надають Борщівнику токсичних властивостей, навіть одноразове торкання до рослини призводить до опіків 1-3 ступенів, також рослина є контактним і дихальним алергеном, має сильний запах, який відчувається на відстані до п’яти метрів.

 В Україні боротьба із борщівником ведеться на державному рівні. Згідно із статтею 33 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» та Земельного Кодексу України знищення борщівника Сосновського є компетенцією голів об’єднаних територіальних громад, які повинні розробити заходи, основною метою яких є об’єднання зусиль та координація дій органів виконавчої влади, місцевого самоврядування, установ та організацій, керівників підприємств, господарств різних форм власності для вирішення цієї проблеми та домогтися від власників земельних ділянок, на яких розповсюджується шкідлива рослина, її знищення.

Землевласники і землекористувачі, які не вживають заходів боротьби з бур’янами, у т. ч. з борщівником, несуть адміністративну відповідальність за статтею 52 Кодексу України про адміністративні правопорушення. 

   Найбільш доступним, простим методом знищення рослини є викошування, шляхом кількох прийомів, оскільки його пагони активно відростають від кореневої системи та відновлюються проростанням насіння. Систематичне скошування не дасть можливість рослині зацвісти та утворити насіння. Більш результативною буде боротьба, якщо після скошування відсікти лопатою товсті корені на глибину 8-12 см, що забезпечує повне знищення рослин. Навіть на скошеній рослині насіння має здатність дозрівати, тому після скошування їх доцільно спалювати.

Ще одним методом боротьби з борщівником є випасання вівцями, великою рогатою худобою молодих рослин.

   Не менш ефективним є застосування гербіцидів, яке доцільно проводити навесні на початку вегетаційного періоду. Проти борщівника рекомендують застосовувати гербіциди суцільної дії відповідно до «Переліку пестицидів і агрохімікатів, дозволених до використання в Україні», які можна придбати у торговій мережі спеціалізованих магазинів, в офіційних дистриб’юторів засобів захисту рослин. 

    Зважаючи на те, що борщівник викликає опіки шкіри, всі роботи щодо його знищення необхідно проводити у захисному одязі.   

При застосуванні гербіцидів необхідно дотримуватись вимог Державних санітарних правил ДПС 8.8.12.001-98, затверджених наказом МОЗ України від 03.08.1998р. №1 (п.п.9.6 п.9.6).

На берегах річок застосування засобів захисту рослин необхідно здійснювати з урахуванням вимог Водного кодексу України.

    Покращити становище та досягти успіху у боротьбі з борщівником Сосновського можна тільки спільними зусиллями шляхом проведення відповідних заходів на своїх ділянках землевласниками та землекористувачами.

   Що робити в разі потрапляння соку рослини на шкіру?

Якщо сік борщівника потрапив на шкіру, людина не відчує одразу болю. Лише через кілька годин або навіть діб розпочнеться свербіж і почервоніння уражених ділянок шкіри, а потім з'являться пухирі. При сильних опіках підвищується температура, починається лихоманка, з'являються виразки, а після загоєння на їхньому місці ще 2-3 роки залишаються темні плями.

   Найсильніші опіки борщівник Сосновського викликає при контакті з вологою шкірою у спекотні сонячні дні.

Тому, необхідно відразу промокнути місце дотику тканиною і прикрити уражену ділянку одягом або пов'язкою. Потім її необхідно промити великою кількістю води, бажано з додаванням невеликої кількості соди.

Далі необхідно звертатись за допомогою до лікаря.

 

 

Розміщено 08.07.2021р.

Паломництво до святих місць: як запобігти небажаним наслідкам

     До здійснення паломництва – подорожей для поклоніння святим місцям – людей спонукають різні мотиви. Це, передусім, бажання зцілитися від фізичних або духовних недуг, помолитися за рідних і близьких, знайти благодать, набратися сил.

Люди мандрують до святих місць індивідуально, сім’ями або об’єднуються в групи однодумців. Інколи паломницькі подорожі можуть бути досить тривалими.

    Щоб запобігти харчовим отруєнням та кишковим інфекційним захворюванням під час паломництва, особливо в літню пору, фахівці Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області рекомендують:

 • Для харчування використовувати: сухе галетне печиво, сухі сніданки, горішки, чорний шоколад, яблука, консерви промислового виготовлення, а також фасовану питну воду або мінеральну воду.
 • Використовувати тільки одноразовий посуд та серветки.
 • Багато пити, не менше 1,5-3 л рідини на день.
 • В жодному разі не використовувати для пиття воду з незнайомих джерел.
 • Не забувати про дотримання особистої гігієни: миття рук з милом після відвідувань туалету та перед прийомом їжі, використання вологих бактерицидних серветок.
 • Уникати вживання алкоголю, в тому числі й пива, а також різних солодких газованих напоїв, не тільки не втамовують спраги, а й уповільнюють обмінні процеси в організмі. Харчуватися за спекотної погоди варто менше, але частіше, не залишаючи свіжоприготовлену їжу на потім.
 • Не брати з собою харчові продукти, які швидко псуються: варені та копчені ковбаси та готове м’ясні продукти, кремові кондитерські вироби, йогурти та інші продукти, салати та кулінарні вироби. Слід пам'ятати, що готові страви без холоду можуть зберігатись не довше двох годин.
 • Для уникнення небажаного впливу високих температур на організм, одягніть просторий світлий одяг iз натуральних тканин, бажано мати головний y6ip.
 • Взуття повинно бути зручним та легким.
 • Важливо мати аптечку з лікарськими засобами для надання першої медичної допомоги.

 

 

Розміщено 12.07.2021р.

Інформація Держпродспоживслужби Івано-Франківщини з питань протидії  коронавірусу

    Спеціалісти Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області за період з 05 липня до 11 липня 2021 року здійснили 1144 моніторингові відвідування, виявили 50 порушень (4%), склали 27 протоколів, винесли 34 приписи та пропозиції, направили 6 листів в органи місцевого самоврядування.

   Працювало 19 робочих груп. Перевірки проводилися за участю представників 6 територіальних громад.

    Зокрема перевірено:

- заклади громадського харчування – 227: 10 порушень (4%), 4 протоколи, 6 пропозицій, 1 лист направлено в органи місцевого самоврядування;

- об’єкти торгівлі продовольчими товарами – 493: 31 порушення (6%), 16 протоколів, 22 приписи та пропозиції, 4 листи направлено в органи місцевого самоврядування;

- об’єкти торгівлі непродовольчими товарами – 293: 6 порушень (2%), 4 протоколи, 4 пропозиції;

- агропродовольчі ринки – 32 перевірки: 2 порушення (6%), 3 протоколи, 1 припис, 1 лист направлено в органи місцевого самоврядування;

- дитячі дошкільні заклади – 8: 1 порушення (13%), 1 припис;

- інші заклади (перукарні, салони краси, спортзали, фітнес-клуби) – 88: порушень не виявлено.

 

Розміщено 08.07.2021р.

Літо: правила відпочинку на пляжі

     Літо – пора довгоочікуваних відпусток і шкільних канікул. Майже кожному хочеться поїхати всією сім’єю до моря, річки або озера: позасмагати на сонечку і вдосталь накупатися у відкритих водоймах.

     І де б ви не відпочивали – на Прикарпатті, чи біля Чорного моря або на котромусь із зарубіжних курортів – варто пам’ятати, що пляж – це місце потенційної небезпеки, на якому потрібно бути максимально пильним. Особливо в тому випадку, якщо з вами є діти.

    Тож, щоб не зіпсувати відпочинок і не заробити проблем зі здоров'ям під час перебування на пляжах та під час купання, Головне управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області рекомендує дотримуватись таких правил:

- в жодному разі не слід купатися в місцях, де встановлено табличку «Купання заборонено»;

- заходити і виходити з води краще не босоніж, а у пляжному взутті, і обов'язково мити ноги після відвідування пляжу;

- не пити воду з відкритих водойм;

- продукти необхідно зберігати у закритому посуді і слідкувати, аби у їжу не потрапляв пісок;

- не використовувати воду з водойм для миття овочів чи фруктів;

- щоб вберегтись від зараження гельмінтами, варто обирати ті пляжі, де немає вигулу собак і котів, адже цей фактор підвищує ризик заразитися гельмінтами, особливо аскаридами, токсокарами, власоглавами;

- важливо ретельно мити руки або використовувати антисептичні гелі перед прийомом їжі на пляжі;

- кишкова паличка і подібні інфекції прекрасно почувають себе у воді, якщо ви полюбляєте пірнати і ковтати воду – ви у зоні ризику;

- не варто купувати на пляжі у самозайнятих торговців продукти харчування, особливо кремові вироби: торти, тістечка, іншу домашню випічку з рук, адже їжа з вершками, сметаною, сиром, яка швидко псується, є джерелом стафілококової токсикоінфекції та інших збудників харчових отруєнь;

- з метою профілактики ботулізму не рекомендовано купувати копчену рибу, тараньку на пляжі і стихійних ринках.

    Якщо ви раптом відчули здуття і біль в животі, нудоту, слабкість та підвищення температури – не нехтуйте допомогою медичних працівників.

    Якщо під час відпочинку у вас з'явилось відчуття дискомфорту, зуд, лущення шкіри, пухирі, ламкість нігтів, якщо у вас запаморочення, нудота, блювання, проноси, біль в животі, марення, непритомний стан – негайно зверніться за медичною допомогою.

 

Розміщено 05.07.2021р.

Івано-Франківська регіональна державна лабораторія Держпродспоживслужби впровадила метод мікроструктурного аналізу м’ясопродуктів

     Івано-Франківська регіональна державна лабораторія Держпродспоживслужби акредитована НААУ ще з 2010 року на проведення мікробіологічних, мікологічних, радіологічних, хіміко-токсикологічних випробувань зразків продукції та сировини тваринного, рослинного і біотехнологічного походження, мікробіологічних досліджень води питної, виявлення генетично-модифікованих організмів (ГМО), проведення патоморфологічних, вірусологічних, імунологічних, паразитологічних досліджень, бактеріологічних випробувань грунтів, піску, повітря робочої зони та приміщень, параметрів мікроклімату.

     Також на проведення лабораторних досліджень (випробувань) патологічного матеріалу для виявлення вірусу пташиного грипу та хвороби Ньюкасла методом полімеразної ланцюгової реакції в режимі реального часу.

    З 2019 року лабораторія уповноважена Держпродспоживслужбою на проведення досліджень, а в 2021 році лабораторія підтвердила свою компетентність, отримала атестат про акредитацію, що зареєстрований у Рeєcтрi від 11.05.2021 р. за № 20100 згідно стандарту ДСТУ EN ISO/IEC 17025:2019 (ISO/IEC 17025:2017, IDT).

     Протягом 2020 року було закуплено високоточне обладнання (газовий хроматограф Agilend) для дослідження вмісту тригріцеридів (чистоти молочного жиру) у молоці та молокопродуктах. Персонал лабораторії освоїв метод та на даний час дослідив більше 100 зразків молокопродуктів.

   Закуплено прилади та освоєно методи проведення досліджень хімічних речовин у повітрі робочої зони, атмосферному повітрі, повітрі житлових і громадських приміщеннях; вимірювання рівня шуму, вібрації, електричного та магнітного полів на робочих місцях, відкритих майданчиках, селищній території, житлових приміщеннях та громадських спорудах.

    В останні роки в Україні значно збільшилася кількість невеликих приватних підприємств, що займаються переробкою м’ясної сировини тваринного походження. Як наслідок – на споживчому ринку з’явився досить широкий асортимент готових виробів та напівфабрикатів із м’яса. При цьому в державі існує проблема виробництва якісної готової продукції. Так, виявляють чисельні фальсифікації м’ясних продуктів за рахунок заміни м’яса соєвими продуктами, введення малоцінних, непередбачених рецептурою добавок, а також несвіжого м’яса, що не лише значно знижує якість готових виробів, але може бути небезпечним для здоров’я споживачів.

    Єдиний метод, що дає можливість ідентифікувати склад компонентів готової м’ясної продукції – мікроструктурний аналіз.

    Для здійснення державного нагляду та контролю за дотриманням вимог санітарного законодавства при планових та позапланових заходах на базі патоморфологічного відділу було створено сектор мікроструктурних досліджень.

Відділ оснащено новітнім обладнанням. Персонал пройшов відповідне навчання та освоїв методики.

    Метод випробування включає в себе мікроскопію з визначенням складників фаршу (тканин, органів, спецій та добавок). Дослідження м’ясопродуктів шляхом мікроструктурного аналізу дає можливість визначити склад м’ясопродуктів, свіжість м’яса, заміну м’яса різними компонентами рослинного походження, а також проводити кількісний аналіз окремих складових частин у виробах.

    Станом на 01 липня 2021 року до Івано-Франківської регіональної державної лабораторії надійшло 16 зразків продукції для проведення дослідження мікроструктурним методом.

    На сьогодні завершено дослідження 4 зразків, з яких 1 не відповідає визначеним нормам (котлета м’ясна – виявлено домішки сполучної, хрящової, жирової тканин та кровоносних судин).

    Про дану невідповідність повідомлено оператора ринку (ДЗО «Червона шапочка» Калуської міської ради), надано роз’яснення для усунення недоліків та попереджено про відповідальність згідно чинного законодавства.

 

Розміщено 05.07.2021р.

Спеціалісти управління фітосанітарної безпеки розробили прогноз розвитку шкідників та хвороб сільгоспкультур у липні 2021 року

     На території області в червні спекотну та сонячну погоду зумовлював антициклон. Опади відмічались локально у супроводі гроз, місцями з градом і шквалами. За таких погодних умов відбувався прискорений розвиток сільськогосподарських культур.

    Розвиток шкідливих об`єктів у липні також залежатиме від погодних умов.

   Тож. систематичні обстеження сільськогосподарських рослин матимуть важливе значення для регулювання чисельності шкідливих організмів та своєчасного застосування засобів захисту рослин.

   Детально про особливості розвитку шкідливих організмів на основних сільськогосподарських культурах та рекомендації щодо їх захисту у липні 2021 року читайте за посиланням https://vetif.gov.ua/images/010721/1.pdf

 

Розміщено 05.07.2021р.

Інформація Держпродспоживслужби Івано-Франківщини з питань протидії коронавірусу

     Спеціалісти Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області за період з 29 червня до 04 липня 2021 року здійснили 1008 моніторингових відвідувань, виявлено 51 порушення (5%), складено 23 протоколи, винесено 31 припис та пропозицію, направлено 5 листів в органи місцевого самоврядування.

    Працювало 19 робочих груп. Перевірки проводилися за участю представників 7 територіальних громад.

Зокрема перевірено:

- заклади громадського харчування – 223: 8 порушень (3,5%), 4 протоколи, 4 приписи, 2 листи направлено в органи місцевого самоврядування;

- об’єкти торгівлі продовольчими товарами – 448: 29 порушень (6%), 12 протоколів, 17 приписів та пропозицій, 3 листи направлено в органи місцевого самоврядування;

- об’єкти торгівлі непродовольчими товарами – 238: 9 порушень (4%), 4 протоколи, 8 приписів;

- агропродовольчі ринки – 32 перевірки: 2 порушення (6%), 2 протоколи;

- дитячі дошкільні заклади – 4: порушень не виявлено;

- інші заклади (перукарні, салони краси, спортзали, фітнес-клуби) – 63: 3 порушення (57%), 1 протокол, 2 приписи.

 

Розміщено 01.07.2021р.

Спеціалісти Держпродспоживслужби обговорили з організаторами харчування та медиками дошкільних закладів Калуша порядок організації харчування дітей

     01 липня 2021 року на базі закладу дошкільної освіти «Ластівка» м.Калуш спеціалісти Калуського міського управління Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області провели семінар-навчання з організаторами харчування та медичними працівниками закладів дошкільної освіти міста Калуша з питань впровадження нового «Порядку та норм організації харчування у закладах освіти та дитячих закладах оздоровлення та відпочинку», відповідно до постанови КМ України № 305 від 24.03.2021 року.

    В ході роботи учасників семінару ознайомлено зі змінами в законодавстві щодо організації харчування в освітніх закладах.

   Зокрема, надано рекомендації щодо складання меню в закладах дошкільної освіти, зважаючи на сучасні вимоги в забезпеченні здорового харчування та дотримання нових норм харчування; наголошено на необхідності дотримання санітарно-гігієнічних вимог та термінів реалізації харчових продуктів та сировини, наявності необхідної супровідної документації під час їх отримання та зберігання, дотримання технології приготування страв в літній період з метою профілактики харчових отруєнь та токсикоінфекцій в організованих дитячих колективах.

 

Розміщено 01.07.2021р.

 

Для виробників та реалізаторів молочної продукції, що працюють на Снятинському сільськогосподарському ринку, провели семінар-навчання

     30 червня 2021 року спеціалісти Снятинського управління Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області спільно із спеціалістами лабораторії ветеринарно-санітарної експертизи на ринку міста Снятина провели семінар-навчання для виробників та реалізаторів молочної продукції.

    До учасників семінару було доведено вимоги до реалізації молока та молочних продуктів на ринку.

   Зокрема було наголошено, що вся молочна продукція має супроводжуватись ветеринарними довідками із зазначенням проведених діагностичних досліджень та профілактичних щеплень тварин (від лейкозу, бруцельозу, туберкульозу, субклінічних форм маститів та вакцинації проти сибірки); проінформовано про заборону реалізації молока у використаній пластиковій тарі, без належного спеціального одягу, яким має забезпечити керівництво ринку.

   Крім того, спеціалісти Держпродспоживслужби акцентували увагу присутніх на основних хворобах корів, заходах їх профілактики та лікування; необхідності контролю за використанням засобів захисту тварин, зокрема антибіотиків, антигельмінтиків та вітамінних препаратів, котрі повинні застосовуватись під наглядом лікаря ветеринарної медицини з дотриманням періоду виведення з організму тварини, з метою отримання якісного та безпечного для людей молока.

Учасники заходу отримали інформаційні листівки за матеріалами, що були висвітлені в ході роботи.

 

Розміщено 30.06.2021р.

Про загрозу пошкодження овочевих культур білокрилкою

     Спека та підвищена вологість повітря формують сприятливі умови для розвитку білокрилки та її шкодочинності. Це сприяє масовому розмноженню шкідника, існує загроза подальшого поширення фітофага.

    Білокрилка схожа на крихітних метеликів, які літають довкола рослини. Розмножується вона дуже швидко, відкладаючи яйця на нижній стороні листка. Протягом року розвиваються декілька поколінь шкідника. Личинки та дорослі особини, висмоктуючи соки з нижнього боку листка, викликають пожовтіння листя, яке з часом покривається сажистим нальотом. Сильно пошкоджені рослини відстають у рості й розвитку, їхня врожайність знижується.

    Виявити білокрилку нескладно. Навіть при легкому дотику до рослини в повітря здіймаються маленькі (до 2 мм) білі комашки, які відразу ж намагаються повернутися назад.

  Враховуючи високу швидкість розмноження та загрозу подальшого розповсюдження, при виявленні шкідника варто відразу ж подбати про захист рослин.

   Необхідно систематично проводити боротьбу з бур’янами.

   За масового розмноження білокрилки слід проводити біологічні або хімічні заходи, а саме – обробки препаратами, що внесені до «Переліку пестицидів і агрохімікатів, дозволених до використання в Україні».

   Ефективними є композиції інсектицидів з обов’язковим додаванням прилипача. Кількість обробок залежить від чисельності фітофага та ефективності препарату. Для попередження розвитку резистентності (стійкості) шкідника потрібно обробки виконувати препаратами з різних хімічних груп. Інтервал між обробками не має перевищувати 10 днів. Для одержання бажаної ефективності препарату потрібно забезпечити максимальне попадання робочого розчину на нижню сторону листка.

   Нагадуємо, при роботі з засобами захисту рослин слід дотримуватися регламентів застосування препаратів, вказаними на упаковці, Державних санітарних правил «Транспортування, зберігання та застосування пестицидів у народному господарстві» ДСП 8.8.1.2.001-98 та правил техніки безпеки.

 

Розміщено 29.06.2021р.

Повідомлення щодо виявлення невідповідної продукції

    До Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області надійшов лист Держпродспоживслужби щодо виявлення невідповідної харчової продукції (філе лосося охолодженого на шкурі, філе риби масляної холодного копчення, упакованої під вакуумом, креветки заморожені) за мікробіологічними показниками, зокрема виділено Salmonella та підтверджено перевищення загальної бактеріологічної забрудненості, виробництва ТОВ «Мостард» (03126, м. Київ, вул. Академіка Білецького, 34).

   Головне управління попереджає операторів ринку, які здійснюють обіг вищезазначеної продукції, про необхідність вилучити її з виробництва та /або обігу та у строк не більше двох робочих днів письмово інформувати про виявлену невідповідність Головне управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області, що передбачено частиною 3 статті 20 Закону України "Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів".

 

Розміщено 29.06.2021р.

Інформація Держпродспоживслужби Івано-Франківщини з питань протидії коронавірусу

Спеціалісти Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області за період з 22 червня до 28 червня 2021 року здійснили 1007 моніторингових відвідувань.

    Виявлено 54 порушення (5%), складено 27 протоколів, винесено 29 приписів та пропозицій, направлено 4 листи в органи місцевого самоврядування.

  Працювало 20 робочих груп. Перевірки проводилися за участю представників 9 територіальних громад.

    Зокрема перевірено:

- заклади громадського харчування – 245: 9 порушень (4%), 5 протоколів, 5 приписів та пропозицій;

- об’єкти торгівлі продовольчими товарами – 440: 31 порушення (7%), 13 протоколів, 20 приписів та пропозицій, 3 листи направлено в органи місцевого самоврядування;

- об’єкти торгівлі непродовольчими товарами – 214: 3 порушення (1%), 2 протоколи;

- агропродовольчі ринки – 34 перевірки: 6 порушень (18%), 4 протоколи, 2 приписи;

- дитячі дошкільні заклади – 5: 1 порушення (20%), 1 пропозиція, 1 лист направлено в органи місцевого самоврядування;

- інші заклади (перукарні, салони краси, спортзали, фітнес-клуби) – 69: 4 порушення (6%), 3 протоколи, 1 припис.

 

Розміщено 29.06.2021р.

Популярність фермерських господарств, що вирощують ягоди, на Прикарпатті зростає

Популярність фермерських господарств, що вирощують ягоди, на Прикарпатті зростає

Останніми роками Україна переживає ягідний бум, зокрема і на території Прикарпаття зростають площі насаджень, насичується ринок, налагоджується експорт продукції, насамперед у країни Європейського Союзу.

Вирощування найбільш традиційних для Прикарпаття ягід через сезонне перевиробництво, створене, перш за все, дрібними виробниками. На сьогодні ринок, зокрема, європейський, породжує попит на все нові, ще вчора екзотичні, а сьогодні присутні скрізь, ягоди, що залишаються високоприбуткові. І, як сподіваються деякі учасники ринку, залишатимуться такими певний період.

Найбільш популярними ягодами, які вирощуються на Прикарпатті, є полуниця, малина, ожина, лохина, червона та чорна смородина. Крім того на ринку зустрічаються дикоросла чорниця, суниця та брусниця.

Вирощування ягід – сезонний бізнес. Найбільше їх купують у червні-серпні. Полуниця на продаж найбільш вирощують у червні. Малина найбільший прибуток фермерам приносить у липні-серпні.

Сьогодні лохина – одна з найдорожчих ягід. Крім того, лідер зі зростання кількості плантацій.

Головне управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області наголошує: відповідно до українського законодавства всі оператори ринку, які займаються виробництвом харчових продуктів, в тому числі первинним виробництвом, яким являється вирощування ягід, повинні бути зареєстровані в Державному реєстрі потужностей операторів ринку.

Дана реєстрація проводиться в територіальному органі компетентного органу Держпродспоживслужби за зверненням оператора ринку та є безкоштовною.

Крім того, оператор ринку бере на себе зобов'язання вирощувати та реалізовувати якісну та безпечну продукцію для здоров'я людей, а це передбачає проведення лабораторного контролю, в тому числі мікробіологічного.

Нагадуємо операторам ринку, що відповідно до державного законодавства фермерські господарства, які займаються вирощуванням та реалізацією харчових продуктів, підлягають державному контролю та нагляду і за його порушення несуть відповідальність.

 

Розміщено 25.06.2021р.

На ринках Івано-Франківщини з’явилися в реалізації кавуни та дині

Основну небезпеку баштанних  культур становить перевищення допустимого рівня вмісту нітратів.

Нітрати – це солі азотної кислоти, найбільш поширена речовина у природі. Нітрати знаходять в ґрунті, воді,  вони є хімічною складовою частиною рослин, продуктами обміну речовин в організмі людини і тварин. Люди зазнають впливу нітратів протягом усього свого існування. Однак у разі перевищення ступеня навантаження цих речовин на організм, вони можуть несприятливо позначатися на здоров’ї.

Ця проблема з’явилась внаслідок нераціонального застосування азотних добрив, порушення технології обробки сільськогосподарських культур.

Важливим елементом забезпечення гарантованої якості харчових продуктів є контроль за ними, в тому числі і за показниками вмісту у продуктах харчування нітратів. При цьому потрібно враховувати допустиму добову дозу нітратів, добове використовування продуктів, фоновий рівень нітратів в харчових продуктах. Допустима доза нітратів для людини становить 5 мг на 1 кг маси тіла, а в добовому раціоні харчових продуктів вміст нітратів не повинен перевищувати 450–500 мг/кг норми .

Згідно з Законом України «Про безпечність і якість харчових продуктів», власники рослинних продуктів, призначених для продажу на ринку, зобов’язані подати їх для дослідження в державну лабораторію ветеринарно-санітарної експертизи на ринку. Придатність рослинних продуктів до споживання людиною підтверджується експертним висновком лабораторії.

В разі, якщо у фруктах чи овочах буде виявлено перевищення норми вмісту нітратів, – їх заборонять продавати, а продавця змусять утилізувати небезпечну продукцію, але  ми не можемо гарантувати якість  того, що люди купують на так званих стихійних ринках.

Спеціалісти Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області подають наступні поради, котрі допоможуть споживачу  поласувати продуктами у власне задоволення без небезпечних наслідків для здоров’я.

1. Ніколи не купуйте баштанні у тих наметах, які розташовуються уздовж автотрас, поблизу бензоколонок, на стихійних ринках. Кавун має властивість швидко вбирати в себе свинець, який міститься у вихлопних газах. Не варто робити покупку у тих продавців, у яких ягоди складені купами просто на землі.

2. Не соромтесь цікавитись у продавця на агропродовольчому  ринку чи є експертний висновок про проведення ветсанекспертизи продукції, яка реалізується, та який результат дослідження.

3.Відмовляйтеся від пропозиції нарізати продукт.

4. Перш ніж подати кавун чи диню на стіл, їх потрібно ретельно вимити.

Будьте обачними, бережіть своє здоров’я та своїх близьких!