Розміщено 19.08.2021р.

Держпродспоживслужба закликає дотримуватись карантинних обмежень під час масових заходів

     Минуло два місяці, як Прикарпаття живе в умовах послаблених карантинних обмежень, пов’язаних із недопущенням поширення коронавірусної інфекції, які передбачені для «зеленого» рівня епідемічної небезпеки.

   Однак, варто пам’ятати, що пом’якшення карантину – це не повне його скасування.    Вірус продовжує шкодити здоров’ю і дорослих, і дітей, загрожуючи новими штамами.

   Щоденна статистика захворюваності свідчить, що поточна ситуація в державі залишається все ще контрольованою, але рівень госпіталізацій прискорюється і вже перевищує виписки на 25%. Навантаження на систему охорони здоров'я зростає.

   Станом на 18.08.2021 р. в Івано-Франківській області за минулу добу зареєстровано 23 нових випадки коронавірусної хвороби COVID-19, одужало – 6 осіб, летальних випадків – 2; проведено 2 617 щеплень.

   Тож сьогодні надзвичайно важливо не допустити спалаху захворювання. Досягнути цього можна лише шляхом консолідації зусиль органів виконавчої влади та місцевого самоврядування, медичної системи, представників бізнесу та усіх громадян краю.

   Необхідно врахувати, що в кінці літа – на початку осені кількість факторів ризику зростає.

   Це пов’язане із значною кількістю очікуваних на Прикарпатті масових заходів: різного роду фестивалі, прощі до святих місць, свята збору урожаю, Першого дзвоника, урочистості до Дня незалежності України тощо. Крім того, багато наших громадян повертаються з літніх подорожей, в тому числі з країн, якими активно шириться штам коронавірусу «Дельта».

   Тож, Головне управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області закликає керівників територіальних громад, сільських старост, організаторів масових заходів, представників духовенства, підприємців та жителів області до суворого дотримання передбачених карантинних обмежень, визначених Постановою КМУ від 09.12.2020 р. № 1236 «Про встановлення карантину та запровадження обмежувальних протиепідемічних заходів з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» (зі змінами):

- користуйтесь засобами індивідуального захисту у громадських місцях;

- дотримуйтесь соціальної дистанції, за можливості – уникайте масових скупчень;

- мийте з милом та дезінфікуйте руки;

- вакцинуйтесь!!!

Перелічені поради допоможуть захиститись від COVID-19.

Бережіть себе та рідних!

 

Розміщено 19.08.2021р.

Проведення оздоровлення дітей під контролем Держпродспоживслужби

     Період літніх канікул як для батьків, так і для дітей був сповнений не лише новими відкриттями, а й тривогами. Адже батьки зацікавлені в тому, щоб відпочинок дітей у закладах оздоровлення був, насамперед, безпечним, комфортним, аби вони поповнили сили, отримали нові позитивні враження та незабутні емоції перед початком нового навчального року.

    На Івано-Франківщині працюють 17 стаціонарних дитячих закладів оздоровлення й відпочинку.

   Спеціалістами Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області постійно здійснювався контроль за їх діяльністю, за дотриманням гігієнічних та санітарних вимог, умов перебування дітей, проводився лабораторний контроль щодо відповідності харчових продуктів, води, досліджувалися змиви з контактних з харчовими продуктами поверхонь. Проводилась освітня робота з відповідальними за організацію харчування дітей та працівниками харчоблоків з питань дотримання санітарного та харчового законодавства.

    Проте, частина дітей в нашій області відпочиває і оздоровлюється в інших відпочинкових закладах гірської зони: готельно-туристичних комплексах, готелях, віллах, «зелених» садибах, турбазах різної форми власності.

   Як повідомлялось раніше, нещодавно на Прикарпатті мали місце 2 випадки групових харчових отруєнь дітей в закладах, що не мали права приймати і оздоровлювати дітей, оскільки не пройшли попередню процедуру реєстрації як об’єкти відпочинку та оздоровлення дітей, не були зареєстровані як оператори ринку харчових продуктів та не повідомили органи місцевого самоврядування про заїзд дітей.

   З метою забезпечення санітарно-епідемічного благополуччя населення, права дитини на безпечний відпочинок, Головним управлінням Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області проведено моніторингові відвідування 489 закладів оздоровлення та відпочинку (незалежно від форми власності), із яких виявлено 22 з перебуванням організованих груп дітей та які не мали дозволів на проведення такої діяльності.

   Всі ці 22 заклади було перевірено, за порушення вимог санітарного та харчового законодавства видано 22 приписи. На виконання приписів повторно перевірено 22 заклади, за порушення вимог санітарного законодавства складено 13 протоколів про адміністративні правопорушення.

   Підбиваючи підсумки оздоровчої кампанії дітей, варто зауважити, що актуальним на сьогодні є питання посилення контролю за діяльністю дитячих закладів оздоровлення та відпочинку, а також встановлення персональної відповідальності засновників (власників) за якість послуг, які вони надають.

 

 

Розміщено 04.08.2021р.

До уваги споживачів та операторів ринку харчових продуктів: виявлено невідповідність харчової добавки

     Інформуємо операторів ринку, які здійснюють обіг харчових добавок та/або займаються виробництвом з використанням харчових добавок, стосовно виявлення несанкціонованої речовини етиленоксид в харчовій добавці (Lygome), що експортувалась з Туреччини (постачальник: Cargill Tarim Ve Gida Sanayi Ticaret AS, Atasehir/Istambul) до України (отримувач: MD Eurotrade Ltd., Schreiber and Rupp MEA, Rupp AG (Spilka Ukraine) відповідно до інформаційних повідомлень, отриманих по системі швидкого оповіщення щодо харчових продуктів та кормів (RASFF) від 26.07.2021 р. № 2021.2966-fup 55 та від 08.06.2021 р. № 2021.2966-fup 7 (про що інформували раніше).

     Шановні оператори ринку! Відповідно до частини 3 статті 20 Закону України «Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів», якщо оператор ринку вважає або має підстави вважати, що харчові продукти, які він ввіз (переслав) на митну територію України, виробив, переробив або обіг яких здійснює, не відповідають вимогам безпечності, він негайно розпочинає процедуру вилучення цих харчових продуктів з обігу та у строк не більше двох робочих днів письмово інформує про виявлену невідповідність компетентний орган.

     Якщо такі харчові продукти могли потенційно потрапити до споживача, оператор ринку інформує споживачів про причини їх вилучення та у разі потреби відкликає харчові продукти, якщо застосування інших заходів є недостатнім для досягнення прийнятного рівня захисту здоров’я споживачів.

    Шановні споживачі! У разі виявлення даної харчової добавки в обігу, просимо негайно повідомити Головне управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області за тел.: (0342) 511389, 511392 або звертайтесь до територіальних управлінь, відділів.

 

Розміщено 23.07.2021р.

Держпродспоживслужба Прикарпаття здійснює моніторинг закладів відпочинку

     У зв’язку із реєстрацією захворювань дітей у відпочинкових закладах, які не мають права приймати для відпочинку дитячі організовані групи, Держпродспоживслужба Івано-Франківщини розпочала роботу щодо виявлення таких закладів шляхом проведення моніторингових обстежень.

    Так, станом на 23.07.2021 проведено 278 моніторингових обстежень закладів, де відпочивають люди. В 19 закладах Косівського, Верховинського, Коломийського та Надвірнянського районів, встановлено факти приймання організованих груп дітей (відпочивали 935 дітей), однак ці заклади не мали на це права.

   Зокрема, це такі заклади:

 • реколекційний дім Редемптористів (вул. Героїв Майдану, 6, м. Яремче, Яремчанська МГ, Надвірнянський район);
 • пансіонат «Карпатські Зорі» (вул. Петраша, 6А, м. Яремче, Яремчанська МГ, Надвірнянський район);
 • готель «Веланд» (вул. Івана Франка, 12/1 а, м. Яремче, Яремчанська МГ, Надвірнянський район);
 • готель «Грофа» (вул. Вишня, 318, с. Поляниця, Поляницька СГ, Надвірнянський район);
 • готель «Skilendhause» (вул. Кавказька, 65а, с. Поляниця, Поляницька СГ, Надвірнянський район);
 • табір «Хорвартс» (вул. Довгий грунь, 5/2, с. Яблуниця, Поляницька СГ, Надвірнянський район);
 • база відпочинку «Таємниця Карпат» (вул. Діл 106, с. Яблуниця, Поляницька СГ, Надвірнянський район);
 • відпочинковий табір «Цивілізація» (вул. Довгий грунь, с. Яблуниця, Поляницька СГ, Надвірнянський район);
 • - відпочинковий комплекс «Карпатські роси» (вул. Довбуша 11а, м. Яремче, Яремчанська МГ, Надвірнянський район);
 • садиба «Горянка» (с. Криворівня, Верховинська ТГ, Верховинський район);
 • садиба «Гуцульська Рапсодія» (присілок Устя-І, 38, с. Криворівня, Верховинська ТГ, Верховинський район);
 • відпочинковий комплекс «Магурка» (вул. Чорновола, 2а, смт. Верховина, Верховинська ТГ, Верховинський район);
 • відпочинковий комплекс «Гердан Верховина» (вул. Поповича, 8, смт. Верховина, Верховинська ТГ, Верховинський район);
 • садиба «Старе подвір’я» (вул. Параджанова 1, смт Верховина, Верховинська ТГ, Верховинський район);
 • відпочинковий комплекс «Легенда Карпат» (вул. Косівська 165, с. Старі Кути, Кутська ТГ, Косівський район);
 • приватна садиба «Писанка» (вул. Дружби 16, с. Смодна, Косівська ТГ, Косівський район);
 • ФОП Кериченко В.В. (вул. Галицька, 60, с. Уніж, Городенківська ТГ, Коломийський район).

    На основі моніторингових обстежень, на виконання доручення Прем’єр-міністра України від 08.06.2021 № 26969/1/1-21, державними інспекторами Держпродспоживслужби здійснено 17 заходів державного нагляду (контролю).

    Під час проведення заходів було виявлено ряд порушень санітарного законодавства та законодавства у сфері безпечності харчових продуктів, а саме:

 • відсутні дезінфікуючі засоби;
 • не проводиться навчання з персоналом щодо гігієнічних вимог до обігу харчових продуктів;
 • не ведеться контроль температурного режиму;
 • відсутній план лабораторного контролю води та результати лабораторного контролю;
 • не впроваджено систему НАССР;
 • відсутність договору на утилізацію харчових відходів;
 • відсутність договору на проведення дератизації і дезінсекції;
 • некалібровані термометри для визначення температурного режиму;
 • відсутність супровідних документів на харчові продукти, що унеможливлює простежуваність;
 • відсутність термометра для приготування їжі;
 • недотримання товарного сусідства;
 • відсутнє примірне двотижневе меню, відповідність щоденних меню-розкладів;
 • відсутній акт про готовність табору (ф 316/у);
 • персоналом закладу не пройдені профілактичні медичні огляди;
 • не складено графік і маршрути постачання харчових продуктів постачальниками разом із керівником (власником) закладу;
 • не погоджене примірне двотижневе меню з Держпродспоживслужбою;
 • відсутній спеціальний бетонований майданчик, на якому встановлюються сміттєзбірники з щільними кришками;
 • відсутній експертний висновок лабораторного дослідження питної води на відповідність вимогам ДСанПін 2.2.4-171-10;
 • не проводиться бракераж сирих продуктів з відміткою у Журналі, та відсутній Журнал бракеражу готової продукції;
 • не складаються щоденні меню-розклади;
 • відсутні контрольні добові проби готової продукції;
 • обробні дошки та ножі не промарковані згідно з видом продуктів;
 • прибиральний інвентар не промаркований, не виділено спеціальне місце для його зберігання;
 • - відсутнє примірне двотижневе меню, відповідність щоденних меню-розкладів;
 • - відсутній договір на проведення дезінфекційних заходів;
 • - відсутній договір на вивезення твердих побутових відходів;
 • - відсутнє приміщення для ізолятора;
 • - заклад не огороджений.

   Керівникам усіх відпочинкових закладів вручено приписи щодо усунення виявлених порушень.

   Виконання приписів буде контрольовано спеціалістами Депржпродспоживслужби. До суб’єктів, що не виконають вимоги та не усунуть порушення, буде застосовано заходи адміністративного впливу.

   Моніторингові обстеження закладів відпочинку триватимуть і надалі.

   Додатково повідомляємо про прийняття розпорядження від 23 липня 2021 року про тимчасове припинення терміном на 10 робочих днів роботи відпочинкового комплексу «Таємниця Карпат» (с. Яблуниця Поляницької ТГ), до усунення виявлених порушень.

 

Розміщено 13.07.2021р.

До уваги керівників сільгосппідприємств: повідомте бджолярів про обробки соняшнику пестицидами!

     Наближається період цвітіння соняшнику, під час якого масового відбувається медозбір. Тому з метою запобіганню та недопущенню загибелі бджіл та отруєння людей нагадуємо керівникам сільськогосподарських та фермерських підприємств, що всі обробки пестицидами на посівах медоносних культур необхідно здійснювати в рамках чинного законодавства України.

    У більшості випадків токсикація бджіл відбувається через несвоєчасну інформацію бджолярів про час, місце та характер хімічних обробок, порушення правил застосування пестицидів та використання небезпечних для бджіл препаратів.

   Тому, Головне управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області нагадує керівникам сільськогосподарських та фермерських господарств усіх форм власності:

● Фізичні особи та суб’єкти господарювання, які застосовують засоби захисту рослин, зобов’язані завчасно повідомляти керівників ОТГ про заплановане застосування засобів захисту рослин шляхом надання повідомлення про застосування засобів захисту рослин (далі - завчасне повідомлення) за три доби до запланованого їх застосування.

● Завчасне повідомлення подається фізичною особою та суб’єктами господарювання до органів місцевого самоврядування, на адміністративній території яких (з урахуванням відстані 10 кілометрів від зовнішнього периметру території застосування засобів захисту рослин) планується застосування засобів захисту рослин.

● У разі якщо територія, на якій планується застосовування засобів захисту рослин, знаходиться на адміністративній території двох чи більше органів місцевого самоврядування (з урахуванням відстані 10 кілометрів від зовнішнього периметру території застосування засобів захисту рослин), завчасне повідомлення подається до всіх таких органів місцевого самоврядування.

● Керівництво ОТГ зобов’язане повідомити всіх зареєстрованих власників пасік, які знаходяться на адміністративній території, про здійснення хімічних обробок медоносних культур.

● У період проведення таких робіт у радіусі 200 м від меж ділянок, що обробляються, повинні бути встановлені попереджувальні написи.

● Обробки сільськогосподарських культур повинні здійснюватися тільки препаратами, офіційно дозволеними «Переліком пестицидів та агрохімікатів дозволених в Україні».

● Всі роботи з пестицидами проводять в ранкові та вечірні години при швидкості вітру менше 5 м/с і витратою препарату строго за нормами.

● В господарствах працівники, робота яких пов'язана з пестицидами та агрохімікатами, повинні мати допуски на право проведення робіт з пестицидами та отримувати відповідні наряди на виконання даних робіт.

● За недотримання керівниками сільськогосподарських та фермерських господарств даних правил передбачається адміністративна та кримінальна відповідальність.

 

Розміщено 13.07.2021р.

Щоб «тихе полювання» було в радість

     Гриби – це одне з найцікавіших видів природи, цінний харчовий продукт. Із двох тисяч видів грибів в Україні, їстівними вважаються близько п’ятсот. 

    Починається грибний сезон і багато людей відправляються в ліс у пошуках грибних делікатесів. Однак, не кожному ці походи приносять довгоочікувану радість, адже кількість отруєнь дикорослими грибами щороку не зменшується.

   Отруєння викликають бліда поганка, мухомори, опеньки несправжні та багато інших. Одна бліда поганка, яка потрапила в їжу, може зашкодити цілій сім'ї. Недосвідчені грибники найчастіше приймають цей гриб за печерицю або сироїжку. Її отрута діє подібно до зміїної. Отруйні всі частини поганки, навіть спори. Смертельно отруйна речовина, яка міститься в цьому грибі, не руйнується навіть після сушіння або засолювання. Своїми отруйними спорами вона може забруднити їстівні гриби, якщо полежить поряд з ними в одному кошику. І незначна домішка цього гриба у страві здатна викликати тяжке отруєння.

   Щоб не поповнити список жертв блідої поганки, слід добре знати її відмінності від інших грибів, адже їстівні гриби і поганка мають багато схожих ознак: 

1. В отруйного і в їстівного гриба абсолютно однакові розміри ніжки, варіюються від 9 до 18 см, і шапочки (діаметр досягає 13 см).

2. Забарвлення білосніжне, лише у блідої поганки може бути дещо зеленуватим.

3. Схожість блідої поганки і печериці полягає в пластинчастій структурі грибів.

4. Схожі гриби і м’якоттю: вона щільна і світла.

5. У печериць і блідої поганки внизу ніжки є невелике потовщення, що має кільцеподібну форму.

6. Шампіньйон і його отруйний побратим мають кільце, яке прикриває практично всю нижню частину шапки гриба.

Незважаючи на велику кількість схожих рис, у блідої поганки і звичайних їстівних грибів існують і відмінності:

1. Розміри грибів практично однакові, але у поганки, на відміну від шампіньйона, ніжка буде тоншою і менш м’ясистою.

2. Відтінок шапки: в отруйного гриба колір на шапці і під ним обов’язково однаковий - білий або зеленуватий. А ось у печериці під шапочкою виявиться більш рожевий або коричневий колір.

3. Характерні відмінності можна відшукати не тільки в будові і зовнішньому вигляді, але й за запахом. У отруйного гриба не виявиться практично ніякого аромату. Печериця ж відрізняється насиченим грибним запахом.

4. В отруйної поганки ніжка внизу переходить у утворення у вигляді мішечка, з якого відбувається розвиток гриба. Спочатку воно має вигляд яйця, а поганка ніби «вилуплюється» з нього. У печериці і сироїжки може бути тільки деяке потовщення.

5. Ще одна важлива деталь: у справжнього їстівного гриба на зрізі м’якоть темніє. А ось бліда поганка анітрохи не змінює свій колір.

Мухомор теж може викликати сильне отруєння. Ці гриби зберігають свої отруйні властивості навіть після вимочування, сушіння і варіння. Дія отрути мухоморів проявляється не відразу, а лише через 1-2 години після їх вживання в їжу. Помиляються ті, хто думає, що отруїтися можна тільки отруйними грибами. Якщо їстівні - неправильно приготувати, то вони теж можуть стати причиною отруєння.

 Незважаючи на те, що більшість людей дуже люблять гриби, збирати їх вміють лише деякі. Якщо ви вперше зібралися за грибами, запам’ятайте такі правила:

● Якщо сумніваєтеся в тому, що гриб їстівний, краще взагалі не збирати його.

● Не збирайте червиві і перезрілі гриби, вони вже містять отруйні речовини. Цілком реально з’ївши такі гриби, можна отримати харчове отруєння.

● Не збирайте гриби поблизу шосейних доріг, промислових підприємств та залізничних шляхів - гриби, як губка, вбирають все забруднення з повітря і ґрунту.

● Не пробуйте сирі гриби на смак, так дуже просто можна отруїтися.

● Дотримуйтесь технології приготування страв із грибів, якнайшвидше переробіть їх після збору - гриби дуже швидко псуються і можуть бути причиною отруєння.

● Не збирайте гриби в оцинковані відра, там вони швидко окислюються. По гриби треба ходити з кошиком з лози.

● Не збирайте гриби в спеку і відразу після неї - висока температура повітря сприяє збільшенню отруйних властивостей грибів і провокує їх швидке старіння.

● Не купуйте гриби на стихійних ринках чи у продавців на автошляхах.

● Надавайте перевагу штучно вирощеним грибам: печерицям, гливам.

● Суворо дотримуйтеся правил консервування грибів. Неправильно приготовлені консервовані гриби можуть викликати дуже важке захворювання - ботулізм. Також не варто їсти мариновані гриби, що зберігалися більше півроку.

   Гриби протипоказані при захворюваннях шлунково-кишкового тракту, печінки та при цукровому діабеті. Не давайте страв з грибів дітям до 12 років, не варто вживати гриби вагітним і матерям, що годують дітей груддю.

   Головним принципом як лікарської, так і долікарської медичної допомоги при отруєнні грибами є видалення токсину, що не всмоктався. Якщо з'явилася підозра на отруєння грибами, викличте швидку медичну допомогу.

   Одночасно, не очікуючи її прибуття, негайно промийте шлунок: випийте 5-6 склянок кип'яченої води або сольового розчину; надавіть пальцями на корінь язика, щоб викликати блювоту; коли промивні води стануть чистими прийміть активоване вугілля (4-5 таблеток).

   Після надання первинної допомоги дайте випити потерпілому міцного чаю або злегка підсоленої води, щоб відновити водно-сольовий баланс; покладіть на живіт і до ніг потерпілого грілки для полегшення його стану. З'ясуйте, хто вживав разом із постраждалим гриби і проведіть їм профілактичні заходи.

   Головне управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області застерігає від споживання невідомих грибів. Пам’ятайте, єдиний надійний спосіб відрізнити отруйні гриби від їстівних – знати про всі їхні особливості. Якщо ви маєте сумніви з приводу того, чи їстівний гриб, краще його викинути.

Якщо ж ви поласували грибами і відчули себе зле – не зволікайте, негайно звертайтеся за медичною допомогою!

 

Розміщено 13.07.2021р.

Держпродспоживслужба посилює контроль за відпочинком дітей

     На Прикарпатті триває літня кампанія з оздоровлення та відпочинку дітей. За червень 2021 року в області вдалося оздоровити 4512 дітей нашого регіону; сьогодні на Івано-Франківщині працює 17 стаціонарних дитячих закладів оздоровлення й відпочинку.

    Проте, частина дітей в нашій області відпочиває і оздоровлюється в інших відпочинкових закладах гірської зони: готельно-туристичних комплексах, готелях, віллах, «зелених» садибах, турбазах різної форми власності.

   Як повідомлялось раніше, нещодавно в області мали місце 2 випадки групових харчових отруєнь дітей в закладах, що не мали права приймати і оздоровлювати дітей, оскільки не пройшли попередню процедуру реєстрації як об’єкти відпочинку та оздоровлення дітей, не були зареєстровані як оператори ринку харчових продуктів та не повідомили органи місцевого самоврядування про заїзд дітей.

   З метою забезпечення санітарно-епідемічного благополуччя населення, права дитини не безпечний відпочинок, Головним управлінням Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області розпочато проведення моніторингових відвідувань відпочинкових закладів з перебуванням дітей, незалежно від форми власності.

   Так, в період з 05 до 09 липня 2021 року обстежено 134 заклади.

   Із них виявлено 13 закладів, у яких відпочивають організовані групи дітей (575 чол.), і які не мають на це відповідних дозволів. Із власниками вказаних закладів проводиться інформаційно-роз’яснювальна робота із врученням пам’яток.

   В даних закладах будуть проведені заходи державного нагляду (контролю) у сфері санітарно-епідеміологічного благополуччя та безпечності харчових продуктів, про їх діяльність буде проінформовано органи місцевого самоврядування.

   Робота щодо контролю за відпочинком та оздоровленням дітей продовжуватиметься і надалі, про що буде проінформовано громадськість краю.

 

Розміщено 12.07.2021р.

Будьте пильні – небезпечний  борщівник Сосновського

     Борщівник Сосновського (Heracleum sosnowskyi Manden) – небезпечна багаторічна рослина – останнім часом набув значного поширення на Прикарпатті.

   «Гераклова трава», саме так нерідко називають цю рослину за високий зріст та велику надземну масу, становить загрозу здоров’ю людей, негативно впливає на місцеві екологічні системи та погіршує туристичну привабливість краю.

    Цикл розвитку борщівника Сосновського становить 2,5 роки. Рослина може вирости до 3-5 метрів висоти, товщина стебла сягнути до 10 см, довжина листків до 2-3 м. Коренева система добре розвинена, у ґрунт проникає не глибоко: основна маса залягає у шарі до 30 см.

   Після плодоношення рослина повністю відмирає. Розмножується насінням, яке розноситься вітром, переноситься водою, тому зарості його часто зустрічаються уздовж річок і доріг. Повітряні потоки від автотранспорту, що рухається на великій швидкості, також сприяють розселенню насіння.

   Одна рослина здатна щороку давати від 15-20 тис насінин, а в окремі роки і до 100 тис. життєздатного насіння. У ґрунті насіння борщівника може зберігати життєздатність 3-15 років. Якщо немає умов для цвітіння (через недостатню кількість поживних речовин, затінення, посухи або регулярного скошування), воно затримується. За таких умов рослини можуть жити до 12 років.

    На Івано-Франківщині, як і в інших областях західного регіону України – Тернопільській, Львівській, Закарпатській – борщівник Сосновського утворює загрозливі зарості на берегах річок і потічків, узбіччях доріг, на пасовищах і полях, пустирях, сміттєзвалищах, нерідко росте у населених пунктах у парках та клумбах.

   Небезпека для здоров’я людини пов’язана із наявністю фотоактивних речовин, що під дією ультрафіолетового, зокрема сонячного, випромінювання надають Борщівнику токсичних властивостей, навіть одноразове торкання до рослини призводить до опіків 1-3 ступенів, також рослина є контактним і дихальним алергеном, має сильний запах, який відчувається на відстані до п’яти метрів.

 В Україні боротьба із борщівником ведеться на державному рівні. Згідно із статтею 33 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» та Земельного Кодексу України знищення борщівника Сосновського є компетенцією голів об’єднаних територіальних громад, які повинні розробити заходи, основною метою яких є об’єднання зусиль та координація дій органів виконавчої влади, місцевого самоврядування, установ та організацій, керівників підприємств, господарств різних форм власності для вирішення цієї проблеми та домогтися від власників земельних ділянок, на яких розповсюджується шкідлива рослина, її знищення.

Землевласники і землекористувачі, які не вживають заходів боротьби з бур’янами, у т. ч. з борщівником, несуть адміністративну відповідальність за статтею 52 Кодексу України про адміністративні правопорушення. 

   Найбільш доступним, простим методом знищення рослини є викошування, шляхом кількох прийомів, оскільки його пагони активно відростають від кореневої системи та відновлюються проростанням насіння. Систематичне скошування не дасть можливість рослині зацвісти та утворити насіння. Більш результативною буде боротьба, якщо після скошування відсікти лопатою товсті корені на глибину 8-12 см, що забезпечує повне знищення рослин. Навіть на скошеній рослині насіння має здатність дозрівати, тому після скошування їх доцільно спалювати.

Ще одним методом боротьби з борщівником є випасання вівцями, великою рогатою худобою молодих рослин.

   Не менш ефективним є застосування гербіцидів, яке доцільно проводити навесні на початку вегетаційного періоду. Проти борщівника рекомендують застосовувати гербіциди суцільної дії відповідно до «Переліку пестицидів і агрохімікатів, дозволених до використання в Україні», які можна придбати у торговій мережі спеціалізованих магазинів, в офіційних дистриб’юторів засобів захисту рослин. 

    Зважаючи на те, що борщівник викликає опіки шкіри, всі роботи щодо його знищення необхідно проводити у захисному одязі.   

При застосуванні гербіцидів необхідно дотримуватись вимог Державних санітарних правил ДПС 8.8.12.001-98, затверджених наказом МОЗ України від 03.08.1998р. №1 (п.п.9.6 п.9.6).

На берегах річок застосування засобів захисту рослин необхідно здійснювати з урахуванням вимог Водного кодексу України.

    Покращити становище та досягти успіху у боротьбі з борщівником Сосновського можна тільки спільними зусиллями шляхом проведення відповідних заходів на своїх ділянках землевласниками та землекористувачами.

   Що робити в разі потрапляння соку рослини на шкіру?

Якщо сік борщівника потрапив на шкіру, людина не відчує одразу болю. Лише через кілька годин або навіть діб розпочнеться свербіж і почервоніння уражених ділянок шкіри, а потім з'являться пухирі. При сильних опіках підвищується температура, починається лихоманка, з'являються виразки, а після загоєння на їхньому місці ще 2-3 роки залишаються темні плями.

   Найсильніші опіки борщівник Сосновського викликає при контакті з вологою шкірою у спекотні сонячні дні.

Тому, необхідно відразу промокнути місце дотику тканиною і прикрити уражену ділянку одягом або пов'язкою. Потім її необхідно промити великою кількістю води, бажано з додаванням невеликої кількості соди.

Далі необхідно звертатись за допомогою до лікаря.

 

 

Розміщено 08.07.2021р.

Паломництво до святих місць: як запобігти небажаним наслідкам

     До здійснення паломництва – подорожей для поклоніння святим місцям – людей спонукають різні мотиви. Це, передусім, бажання зцілитися від фізичних або духовних недуг, помолитися за рідних і близьких, знайти благодать, набратися сил.

Люди мандрують до святих місць індивідуально, сім’ями або об’єднуються в групи однодумців. Інколи паломницькі подорожі можуть бути досить тривалими.

    Щоб запобігти харчовим отруєнням та кишковим інфекційним захворюванням під час паломництва, особливо в літню пору, фахівці Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області рекомендують:

 • Для харчування використовувати: сухе галетне печиво, сухі сніданки, горішки, чорний шоколад, яблука, консерви промислового виготовлення, а також фасовану питну воду або мінеральну воду.
 • Використовувати тільки одноразовий посуд та серветки.
 • Багато пити, не менше 1,5-3 л рідини на день.
 • В жодному разі не використовувати для пиття воду з незнайомих джерел.
 • Не забувати про дотримання особистої гігієни: миття рук з милом після відвідувань туалету та перед прийомом їжі, використання вологих бактерицидних серветок.
 • Уникати вживання алкоголю, в тому числі й пива, а також різних солодких газованих напоїв, не тільки не втамовують спраги, а й уповільнюють обмінні процеси в організмі. Харчуватися за спекотної погоди варто менше, але частіше, не залишаючи свіжоприготовлену їжу на потім.
 • Не брати з собою харчові продукти, які швидко псуються: варені та копчені ковбаси та готове м’ясні продукти, кремові кондитерські вироби, йогурти та інші продукти, салати та кулінарні вироби. Слід пам'ятати, що готові страви без холоду можуть зберігатись не довше двох годин.
 • Для уникнення небажаного впливу високих температур на організм, одягніть просторий світлий одяг iз натуральних тканин, бажано мати головний y6ip.
 • Взуття повинно бути зручним та легким.
 • Важливо мати аптечку з лікарськими засобами для надання першої медичної допомоги.

 

 

Розміщено 12.07.2021р.

Інформація Держпродспоживслужби Івано-Франківщини з питань протидії  коронавірусу

    Спеціалісти Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області за період з 05 липня до 11 липня 2021 року здійснили 1144 моніторингові відвідування, виявили 50 порушень (4%), склали 27 протоколів, винесли 34 приписи та пропозиції, направили 6 листів в органи місцевого самоврядування.

   Працювало 19 робочих груп. Перевірки проводилися за участю представників 6 територіальних громад.

    Зокрема перевірено:

- заклади громадського харчування – 227: 10 порушень (4%), 4 протоколи, 6 пропозицій, 1 лист направлено в органи місцевого самоврядування;

- об’єкти торгівлі продовольчими товарами – 493: 31 порушення (6%), 16 протоколів, 22 приписи та пропозиції, 4 листи направлено в органи місцевого самоврядування;

- об’єкти торгівлі непродовольчими товарами – 293: 6 порушень (2%), 4 протоколи, 4 пропозиції;

- агропродовольчі ринки – 32 перевірки: 2 порушення (6%), 3 протоколи, 1 припис, 1 лист направлено в органи місцевого самоврядування;

- дитячі дошкільні заклади – 8: 1 порушення (13%), 1 припис;

- інші заклади (перукарні, салони краси, спортзали, фітнес-клуби) – 88: порушень не виявлено.

 

Розміщено 08.07.2021р.

Літо: правила відпочинку на пляжі

     Літо – пора довгоочікуваних відпусток і шкільних канікул. Майже кожному хочеться поїхати всією сім’єю до моря, річки або озера: позасмагати на сонечку і вдосталь накупатися у відкритих водоймах.

     І де б ви не відпочивали – на Прикарпатті, чи біля Чорного моря або на котромусь із зарубіжних курортів – варто пам’ятати, що пляж – це місце потенційної небезпеки, на якому потрібно бути максимально пильним. Особливо в тому випадку, якщо з вами є діти.

    Тож, щоб не зіпсувати відпочинок і не заробити проблем зі здоров'ям під час перебування на пляжах та під час купання, Головне управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області рекомендує дотримуватись таких правил:

- в жодному разі не слід купатися в місцях, де встановлено табличку «Купання заборонено»;

- заходити і виходити з води краще не босоніж, а у пляжному взутті, і обов'язково мити ноги після відвідування пляжу;

- не пити воду з відкритих водойм;

- продукти необхідно зберігати у закритому посуді і слідкувати, аби у їжу не потрапляв пісок;

- не використовувати воду з водойм для миття овочів чи фруктів;

- щоб вберегтись від зараження гельмінтами, варто обирати ті пляжі, де немає вигулу собак і котів, адже цей фактор підвищує ризик заразитися гельмінтами, особливо аскаридами, токсокарами, власоглавами;

- важливо ретельно мити руки або використовувати антисептичні гелі перед прийомом їжі на пляжі;

- кишкова паличка і подібні інфекції прекрасно почувають себе у воді, якщо ви полюбляєте пірнати і ковтати воду – ви у зоні ризику;

- не варто купувати на пляжі у самозайнятих торговців продукти харчування, особливо кремові вироби: торти, тістечка, іншу домашню випічку з рук, адже їжа з вершками, сметаною, сиром, яка швидко псується, є джерелом стафілококової токсикоінфекції та інших збудників харчових отруєнь;

- з метою профілактики ботулізму не рекомендовано купувати копчену рибу, тараньку на пляжі і стихійних ринках.

    Якщо ви раптом відчули здуття і біль в животі, нудоту, слабкість та підвищення температури – не нехтуйте допомогою медичних працівників.

    Якщо під час відпочинку у вас з'явилось відчуття дискомфорту, зуд, лущення шкіри, пухирі, ламкість нігтів, якщо у вас запаморочення, нудота, блювання, проноси, біль в животі, марення, непритомний стан – негайно зверніться за медичною допомогою.

 

Розміщено 05.07.2021р.

Івано-Франківська регіональна державна лабораторія Держпродспоживслужби впровадила метод мікроструктурного аналізу м’ясопродуктів

     Івано-Франківська регіональна державна лабораторія Держпродспоживслужби акредитована НААУ ще з 2010 року на проведення мікробіологічних, мікологічних, радіологічних, хіміко-токсикологічних випробувань зразків продукції та сировини тваринного, рослинного і біотехнологічного походження, мікробіологічних досліджень води питної, виявлення генетично-модифікованих організмів (ГМО), проведення патоморфологічних, вірусологічних, імунологічних, паразитологічних досліджень, бактеріологічних випробувань грунтів, піску, повітря робочої зони та приміщень, параметрів мікроклімату.

     Також на проведення лабораторних досліджень (випробувань) патологічного матеріалу для виявлення вірусу пташиного грипу та хвороби Ньюкасла методом полімеразної ланцюгової реакції в режимі реального часу.

    З 2019 року лабораторія уповноважена Держпродспоживслужбою на проведення досліджень, а в 2021 році лабораторія підтвердила свою компетентність, отримала атестат про акредитацію, що зареєстрований у Рeєcтрi від 11.05.2021 р. за № 20100 згідно стандарту ДСТУ EN ISO/IEC 17025:2019 (ISO/IEC 17025:2017, IDT).

     Протягом 2020 року було закуплено високоточне обладнання (газовий хроматограф Agilend) для дослідження вмісту тригріцеридів (чистоти молочного жиру) у молоці та молокопродуктах. Персонал лабораторії освоїв метод та на даний час дослідив більше 100 зразків молокопродуктів.

   Закуплено прилади та освоєно методи проведення досліджень хімічних речовин у повітрі робочої зони, атмосферному повітрі, повітрі житлових і громадських приміщеннях; вимірювання рівня шуму, вібрації, електричного та магнітного полів на робочих місцях, відкритих майданчиках, селищній території, житлових приміщеннях та громадських спорудах.

    В останні роки в Україні значно збільшилася кількість невеликих приватних підприємств, що займаються переробкою м’ясної сировини тваринного походження. Як наслідок – на споживчому ринку з’явився досить широкий асортимент готових виробів та напівфабрикатів із м’яса. При цьому в державі існує проблема виробництва якісної готової продукції. Так, виявляють чисельні фальсифікації м’ясних продуктів за рахунок заміни м’яса соєвими продуктами, введення малоцінних, непередбачених рецептурою добавок, а також несвіжого м’яса, що не лише значно знижує якість готових виробів, але може бути небезпечним для здоров’я споживачів.

    Єдиний метод, що дає можливість ідентифікувати склад компонентів готової м’ясної продукції – мікроструктурний аналіз.

    Для здійснення державного нагляду та контролю за дотриманням вимог санітарного законодавства при планових та позапланових заходах на базі патоморфологічного відділу було створено сектор мікроструктурних досліджень.

Відділ оснащено новітнім обладнанням. Персонал пройшов відповідне навчання та освоїв методики.

    Метод випробування включає в себе мікроскопію з визначенням складників фаршу (тканин, органів, спецій та добавок). Дослідження м’ясопродуктів шляхом мікроструктурного аналізу дає можливість визначити склад м’ясопродуктів, свіжість м’яса, заміну м’яса різними компонентами рослинного походження, а також проводити кількісний аналіз окремих складових частин у виробах.

    Станом на 01 липня 2021 року до Івано-Франківської регіональної державної лабораторії надійшло 16 зразків продукції для проведення дослідження мікроструктурним методом.

    На сьогодні завершено дослідження 4 зразків, з яких 1 не відповідає визначеним нормам (котлета м’ясна – виявлено домішки сполучної, хрящової, жирової тканин та кровоносних судин).

    Про дану невідповідність повідомлено оператора ринку (ДЗО «Червона шапочка» Калуської міської ради), надано роз’яснення для усунення недоліків та попереджено про відповідальність згідно чинного законодавства.

 

Розміщено 05.07.2021р.

Спеціалісти управління фітосанітарної безпеки розробили прогноз розвитку шкідників та хвороб сільгоспкультур у липні 2021 року

     На території області в червні спекотну та сонячну погоду зумовлював антициклон. Опади відмічались локально у супроводі гроз, місцями з градом і шквалами. За таких погодних умов відбувався прискорений розвиток сільськогосподарських культур.

    Розвиток шкідливих об`єктів у липні також залежатиме від погодних умов.

   Тож. систематичні обстеження сільськогосподарських рослин матимуть важливе значення для регулювання чисельності шкідливих організмів та своєчасного застосування засобів захисту рослин.

   Детально про особливості розвитку шкідливих організмів на основних сільськогосподарських культурах та рекомендації щодо їх захисту у липні 2021 року читайте за посиланням https://vetif.gov.ua/images/010721/1.pdf

 

Розміщено 05.07.2021р.

Інформація Держпродспоживслужби Івано-Франківщини з питань протидії коронавірусу

     Спеціалісти Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області за період з 29 червня до 04 липня 2021 року здійснили 1008 моніторингових відвідувань, виявлено 51 порушення (5%), складено 23 протоколи, винесено 31 припис та пропозицію, направлено 5 листів в органи місцевого самоврядування.

    Працювало 19 робочих груп. Перевірки проводилися за участю представників 7 територіальних громад.

Зокрема перевірено:

- заклади громадського харчування – 223: 8 порушень (3,5%), 4 протоколи, 4 приписи, 2 листи направлено в органи місцевого самоврядування;

- об’єкти торгівлі продовольчими товарами – 448: 29 порушень (6%), 12 протоколів, 17 приписів та пропозицій, 3 листи направлено в органи місцевого самоврядування;

- об’єкти торгівлі непродовольчими товарами – 238: 9 порушень (4%), 4 протоколи, 8 приписів;

- агропродовольчі ринки – 32 перевірки: 2 порушення (6%), 2 протоколи;

- дитячі дошкільні заклади – 4: порушень не виявлено;

- інші заклади (перукарні, салони краси, спортзали, фітнес-клуби) – 63: 3 порушення (57%), 1 протокол, 2 приписи.

 

Розміщено 01.07.2021р.

Спеціалісти Держпродспоживслужби обговорили з організаторами харчування та медиками дошкільних закладів Калуша порядок організації харчування дітей

     01 липня 2021 року на базі закладу дошкільної освіти «Ластівка» м.Калуш спеціалісти Калуського міського управління Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області провели семінар-навчання з організаторами харчування та медичними працівниками закладів дошкільної освіти міста Калуша з питань впровадження нового «Порядку та норм організації харчування у закладах освіти та дитячих закладах оздоровлення та відпочинку», відповідно до постанови КМ України № 305 від 24.03.2021 року.

    В ході роботи учасників семінару ознайомлено зі змінами в законодавстві щодо організації харчування в освітніх закладах.

   Зокрема, надано рекомендації щодо складання меню в закладах дошкільної освіти, зважаючи на сучасні вимоги в забезпеченні здорового харчування та дотримання нових норм харчування; наголошено на необхідності дотримання санітарно-гігієнічних вимог та термінів реалізації харчових продуктів та сировини, наявності необхідної супровідної документації під час їх отримання та зберігання, дотримання технології приготування страв в літній період з метою профілактики харчових отруєнь та токсикоінфекцій в організованих дитячих колективах.

 

Розміщено 01.07.2021р.

 

Для виробників та реалізаторів молочної продукції, що працюють на Снятинському сільськогосподарському ринку, провели семінар-навчання

     30 червня 2021 року спеціалісти Снятинського управління Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області спільно із спеціалістами лабораторії ветеринарно-санітарної експертизи на ринку міста Снятина провели семінар-навчання для виробників та реалізаторів молочної продукції.

    До учасників семінару було доведено вимоги до реалізації молока та молочних продуктів на ринку.

   Зокрема було наголошено, що вся молочна продукція має супроводжуватись ветеринарними довідками із зазначенням проведених діагностичних досліджень та профілактичних щеплень тварин (від лейкозу, бруцельозу, туберкульозу, субклінічних форм маститів та вакцинації проти сибірки); проінформовано про заборону реалізації молока у використаній пластиковій тарі, без належного спеціального одягу, яким має забезпечити керівництво ринку.

   Крім того, спеціалісти Держпродспоживслужби акцентували увагу присутніх на основних хворобах корів, заходах їх профілактики та лікування; необхідності контролю за використанням засобів захисту тварин, зокрема антибіотиків, антигельмінтиків та вітамінних препаратів, котрі повинні застосовуватись під наглядом лікаря ветеринарної медицини з дотриманням періоду виведення з організму тварини, з метою отримання якісного та безпечного для людей молока.

Учасники заходу отримали інформаційні листівки за матеріалами, що були висвітлені в ході роботи.

 

Розміщено 30.06.2021р.

Про загрозу пошкодження овочевих культур білокрилкою

     Спека та підвищена вологість повітря формують сприятливі умови для розвитку білокрилки та її шкодочинності. Це сприяє масовому розмноженню шкідника, існує загроза подальшого поширення фітофага.

    Білокрилка схожа на крихітних метеликів, які літають довкола рослини. Розмножується вона дуже швидко, відкладаючи яйця на нижній стороні листка. Протягом року розвиваються декілька поколінь шкідника. Личинки та дорослі особини, висмоктуючи соки з нижнього боку листка, викликають пожовтіння листя, яке з часом покривається сажистим нальотом. Сильно пошкоджені рослини відстають у рості й розвитку, їхня врожайність знижується.

    Виявити білокрилку нескладно. Навіть при легкому дотику до рослини в повітря здіймаються маленькі (до 2 мм) білі комашки, які відразу ж намагаються повернутися назад.

  Враховуючи високу швидкість розмноження та загрозу подальшого розповсюдження, при виявленні шкідника варто відразу ж подбати про захист рослин.

   Необхідно систематично проводити боротьбу з бур’янами.

   За масового розмноження білокрилки слід проводити біологічні або хімічні заходи, а саме – обробки препаратами, що внесені до «Переліку пестицидів і агрохімікатів, дозволених до використання в Україні».

   Ефективними є композиції інсектицидів з обов’язковим додаванням прилипача. Кількість обробок залежить від чисельності фітофага та ефективності препарату. Для попередження розвитку резистентності (стійкості) шкідника потрібно обробки виконувати препаратами з різних хімічних груп. Інтервал між обробками не має перевищувати 10 днів. Для одержання бажаної ефективності препарату потрібно забезпечити максимальне попадання робочого розчину на нижню сторону листка.

   Нагадуємо, при роботі з засобами захисту рослин слід дотримуватися регламентів застосування препаратів, вказаними на упаковці, Державних санітарних правил «Транспортування, зберігання та застосування пестицидів у народному господарстві» ДСП 8.8.1.2.001-98 та правил техніки безпеки.

 

Розміщено 29.06.2021р.

Повідомлення щодо виявлення невідповідної продукції

    До Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області надійшов лист Держпродспоживслужби щодо виявлення невідповідної харчової продукції (філе лосося охолодженого на шкурі, філе риби масляної холодного копчення, упакованої під вакуумом, креветки заморожені) за мікробіологічними показниками, зокрема виділено Salmonella та підтверджено перевищення загальної бактеріологічної забрудненості, виробництва ТОВ «Мостард» (03126, м. Київ, вул. Академіка Білецького, 34).

   Головне управління попереджає операторів ринку, які здійснюють обіг вищезазначеної продукції, про необхідність вилучити її з виробництва та /або обігу та у строк не більше двох робочих днів письмово інформувати про виявлену невідповідність Головне управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області, що передбачено частиною 3 статті 20 Закону України "Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів".

 

Розміщено 29.06.2021р.

Інформація Держпродспоживслужби Івано-Франківщини з питань протидії коронавірусу

Спеціалісти Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області за період з 22 червня до 28 червня 2021 року здійснили 1007 моніторингових відвідувань.

    Виявлено 54 порушення (5%), складено 27 протоколів, винесено 29 приписів та пропозицій, направлено 4 листи в органи місцевого самоврядування.

  Працювало 20 робочих груп. Перевірки проводилися за участю представників 9 територіальних громад.

    Зокрема перевірено:

- заклади громадського харчування – 245: 9 порушень (4%), 5 протоколів, 5 приписів та пропозицій;

- об’єкти торгівлі продовольчими товарами – 440: 31 порушення (7%), 13 протоколів, 20 приписів та пропозицій, 3 листи направлено в органи місцевого самоврядування;

- об’єкти торгівлі непродовольчими товарами – 214: 3 порушення (1%), 2 протоколи;

- агропродовольчі ринки – 34 перевірки: 6 порушень (18%), 4 протоколи, 2 приписи;

- дитячі дошкільні заклади – 5: 1 порушення (20%), 1 пропозиція, 1 лист направлено в органи місцевого самоврядування;

- інші заклади (перукарні, салони краси, спортзали, фітнес-клуби) – 69: 4 порушення (6%), 3 протоколи, 1 припис.

 

Розміщено 29.06.2021р.

Популярність фермерських господарств, що вирощують ягоди, на Прикарпатті зростає

Популярність фермерських господарств, що вирощують ягоди, на Прикарпатті зростає

Останніми роками Україна переживає ягідний бум, зокрема і на території Прикарпаття зростають площі насаджень, насичується ринок, налагоджується експорт продукції, насамперед у країни Європейського Союзу.

Вирощування найбільш традиційних для Прикарпаття ягід через сезонне перевиробництво, створене, перш за все, дрібними виробниками. На сьогодні ринок, зокрема, європейський, породжує попит на все нові, ще вчора екзотичні, а сьогодні присутні скрізь, ягоди, що залишаються високоприбуткові. І, як сподіваються деякі учасники ринку, залишатимуться такими певний період.

Найбільш популярними ягодами, які вирощуються на Прикарпатті, є полуниця, малина, ожина, лохина, червона та чорна смородина. Крім того на ринку зустрічаються дикоросла чорниця, суниця та брусниця.

Вирощування ягід – сезонний бізнес. Найбільше їх купують у червні-серпні. Полуниця на продаж найбільш вирощують у червні. Малина найбільший прибуток фермерам приносить у липні-серпні.

Сьогодні лохина – одна з найдорожчих ягід. Крім того, лідер зі зростання кількості плантацій.

Головне управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області наголошує: відповідно до українського законодавства всі оператори ринку, які займаються виробництвом харчових продуктів, в тому числі первинним виробництвом, яким являється вирощування ягід, повинні бути зареєстровані в Державному реєстрі потужностей операторів ринку.

Дана реєстрація проводиться в територіальному органі компетентного органу Держпродспоживслужби за зверненням оператора ринку та є безкоштовною.

Крім того, оператор ринку бере на себе зобов'язання вирощувати та реалізовувати якісну та безпечну продукцію для здоров'я людей, а це передбачає проведення лабораторного контролю, в тому числі мікробіологічного.

Нагадуємо операторам ринку, що відповідно до державного законодавства фермерські господарства, які займаються вирощуванням та реалізацією харчових продуктів, підлягають державному контролю та нагляду і за його порушення несуть відповідальність.

 

Розміщено 25.06.2021р.

На ринках Івано-Франківщини з’явилися в реалізації кавуни та дині

Основну небезпеку баштанних  культур становить перевищення допустимого рівня вмісту нітратів.

Нітрати – це солі азотної кислоти, найбільш поширена речовина у природі. Нітрати знаходять в ґрунті, воді,  вони є хімічною складовою частиною рослин, продуктами обміну речовин в організмі людини і тварин. Люди зазнають впливу нітратів протягом усього свого існування. Однак у разі перевищення ступеня навантаження цих речовин на організм, вони можуть несприятливо позначатися на здоров’ї.

Ця проблема з’явилась внаслідок нераціонального застосування азотних добрив, порушення технології обробки сільськогосподарських культур.

Важливим елементом забезпечення гарантованої якості харчових продуктів є контроль за ними, в тому числі і за показниками вмісту у продуктах харчування нітратів. При цьому потрібно враховувати допустиму добову дозу нітратів, добове використовування продуктів, фоновий рівень нітратів в харчових продуктах. Допустима доза нітратів для людини становить 5 мг на 1 кг маси тіла, а в добовому раціоні харчових продуктів вміст нітратів не повинен перевищувати 450–500 мг/кг норми .

Згідно з Законом України «Про безпечність і якість харчових продуктів», власники рослинних продуктів, призначених для продажу на ринку, зобов’язані подати їх для дослідження в державну лабораторію ветеринарно-санітарної експертизи на ринку. Придатність рослинних продуктів до споживання людиною підтверджується експертним висновком лабораторії.

В разі, якщо у фруктах чи овочах буде виявлено перевищення норми вмісту нітратів, – їх заборонять продавати, а продавця змусять утилізувати небезпечну продукцію, але  ми не можемо гарантувати якість  того, що люди купують на так званих стихійних ринках.

Спеціалісти Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області подають наступні поради, котрі допоможуть споживачу  поласувати продуктами у власне задоволення без небезпечних наслідків для здоров’я.

1. Ніколи не купуйте баштанні у тих наметах, які розташовуються уздовж автотрас, поблизу бензоколонок, на стихійних ринках. Кавун має властивість швидко вбирати в себе свинець, який міститься у вихлопних газах. Не варто робити покупку у тих продавців, у яких ягоди складені купами просто на землі.

2. Не соромтесь цікавитись у продавця на агропродовольчому  ринку чи є експертний висновок про проведення ветсанекспертизи продукції, яка реалізується, та який результат дослідження.

3.Відмовляйтеся від пропозиції нарізати продукт.

4. Перш ніж подати кавун чи диню на стіл, їх потрібно ретельно вимити.

Будьте обачними, бережіть своє здоров’я та своїх близьких!