« назад до переліку

18.11.2019    
ПРАВО ДРУЖИНИ ТА ЧОЛОВІКА НА ЗМІНУ ПРІЗВИЩА
 

     У даний час досить поширені випадки, коли жінки при реєстрації шлюбу не беруть прізвище чоловіка, а залишаються на своєму дівочому. Однак, через деякий час у них виникає бажання все-таки взяти прізвище чоловіка. Що з цього приводу говорить законодавство та як діяти в такій ситуації?

     Відповідно до норм діючого законодавства подружжя має право на зміну прізвища не лише при реєстрації, а й у будь-який час після реєстрації шлюбу.

     Так, стаття 53 Сімейного кодексу України передбачає, що якщо при реєстрації шлюбу дружина, чоловік зберегли дошлюбні прізвища, вони мають право подати до органу державної реєстрації актів цивільного стану, який зареєстрував їхній шлюб, або відповідного органу за місцем їхнього проживання, заяву про обрання прізвища одного з них як їхнього спільного прізвища або приєднання до свого прізвища другого з подружжя.

     Право на зміну прізвища може бути здійснене дружиною або чоловіком тільки в тому разі, якщо шлюб між ними не було розірвано та обидва з подружжя є живими. Це обумовлено тим, що з фактом смерті та фактом розірвання шлюбу закон пов'язує припинення шлюбу, тобто у жінки та чоловіка припиняються всі права та обов'язки як подружжя, в тому числі і право змінити шлюбне прізвище.

     Зміна прізвища дружини, чоловіка у даному випадку здійснюється шляхом внесення змін до актового запису про шлюб відповідно до Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 12.01.2011 №96/5.

     Заява про внесення змін до актового запису цивільного стану щодо зміни прізвища дружини, чоловіка за встановленою формою, подається до відділу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем проживання заявника, або до відділу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем зберігання першого примірника актового запису про шлюб при пред’явленні паспорта або паспортного документа. Разом із заявою про внесення змін до актового запису про шлюб заявником додається відповідне свідоцтво (свідоцтва) про державну реєстрацію шлюбу.

    Питання про внесення змін до актових записів цивільного стану розглядається органом державної реєстрації актів цивільного стану в строк, що не перевищує 3 місяці. Однак, якщо заяву подано до відділу, де зберігається перший примірник актового запису, в який потрібно внести зміни, а саме, до відділу в якому був зареєстрований шлюб, а також якщо заявлені в заяві відомості не потребують перевірки, то така заява розглядається у строк, що не перевищує 15 робочих днів.

     Після внесення змін до актового запису про шлюб заявнику повторно видається або надсилається для вручення до відділу державної реєстрації шлюбу за місцем його проживання свідоцтво про шлюб. Свідоцтво про державну реєстрацію, подане заявником для внесення змін, анулюється та знищується у встановленому порядку.

 

Добавити новий коментар:
  Ваше ім'я:
  Текст коментаря:
  Захистний код:
  Введіть код :
 
Коментарі:  
Коментарі відсутні